Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 27/02/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Szykują się zmiany w Parku Oruńskim

 6 dodane: 14:50, 18/09/09

tagi:Park OruńskirewitalizacjaprzebudowaZDiZ

Na razie powstał tylko plan koncepcyjny, ale jeszcze w tym roku mają ruszyć prace nad projektem przebudowy Parku Oruńskiego.

Szykują się zmiany w Parku Oruńskim
Szykują się zmiany w Parku Oruńskim
Fot. lukaszor

Fotografia 1 z 6

Nie tylko plac zabaw

Wstępnie o zmianach wspomnieliśmy już przy okazji materiału o placach dla dzieci. Plan rewitalizacji na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni przygotowało konsorcjum firm Grontmij Polska z Poznania i Pracownia Projektowa Dom i Ogród z Bydgoszczy. Idea rewitalizacji ma zbliżyć park do kształtu z 1860 roku, przy maksymalnym zachowaniu istniejącej szaty roślinnej. Zmianie ma ulec układ ścieżek i chodników. W ten sposób powstaną dodatkowe, kameralne place wypoczynkowe z ławkami i rzeźbami. Pomiędzy stawami planuje się wybudowanie dużej altany parkowej, która ma być miejscem wypoczynku, ale też będzie można na niej organizować koncerty, np. niewielkich zespołów muzyki kameralnej. Poza parkiem, na łąkach za Wzgórzem Łez, mają powstać tzw. murawy wypoczynkowe. Tak jak pisaliśmy już, mieszczące się obok Dworku tereny nieistniejącego już ogrodnictwa mają zostać zagospodarowane. Mają nawiązywać do dawnego ogrodu kwaterowego i stworzony zostanie tu system placów zabaw dla dzieci. Oprócz różnych urządzeń zabawowych dla dzieci ma tu powstać wysoka na 6 metrów góra saneczkowa. Dla najmłodszych dzieci i ich mam zaprojektowano osobne, odgrodzone miejsce. Ciekawym pomysłem jest stworzenie tam również miejsca, w którym będzie można posadzić drzewo, w celu upamiętnienia urodzenia się dziecka. Miejsce to ma nosić nazwę Parku Dzieci. Oczywiście, rozstaw drzew i dobór gatunku będzie narzucony, żeby nie wprowadzać chaosu.

Odpoczynek i edukacja

Wzdłuż Potoku Oruńskiego na ul. Raduńskiej ma powstać wprowadzenie dla ścieżki rowerowej, a na Górze Glinianej ma powstać ścieżka zdrowia dla dorosłych i młodzieży.
Idąc dalej, dawna wozownia ma być przerobiona na szalety oraz małą cukiernię. Przed parkiem powstać ma nowy parking. Remontu doczeka się również zaniedbana, zabytkowa lodownia.
Wszystkie istniejące nawierzchnie mają być przebudowane, a sam park ma być doświetlony. Dobudowane także zostaną nowe kładki przez staw dolny i strumyk.
Park będzie mógł się poszczycić piękną bramą, która swoją budową będzie nawiązywać do przedwojennej. Ciekawym rozwiązaniem jest budowa skarp widokowych, m.in. przy lodowni i nad stawem górnym.
Prawda, że to wszystko brzmi pięknie? Ale to nie koniec zmian. Na miejscu straszącego dzisiaj betonowego placu ma powstać... muszla koncertowa, na którą opiekę obejmie Dworek Artura. Mają tu odbywać się koncerty muzyki poważnej i kameralnej. Występować będzie m.in młodzież z trójmiejskich szkół muzycznych i baletowych. Muzyka ma tworzyć całość estetyczną z parkiem i nie przeszkadzać miejscowemu ptactwu. Nowy park ma także spełniać rolę edukacyjną w postaci ścieżki historyczno-przyrodniczej z tablicami przybliżającymi zagadnienia z zakresu historii parku i związanych z nim legend. Będą mogły także odbywać się plenerowe lekcje dendrologii, które uatrakcyjnią zajęcia z biologii, ponieważ drzewa będą opisane osobnymi tabliczkami. To również ukłon w stronę historii – w ten sposób nawiązuje się do idei dawnego ogrodu botanicznego.

Czekamy na piękniejszy Park

Jak na razie te zmiany to część tzw. planu koncepcyjnego. Projekt ma dopiero powstać, prace budowlane rozpoczęłyby się najwcześniej w przyszłym roku. Środki na remont ma przekazać Gminny Fundusz Ochrony Środowiska. Zarząd Dróg i Zieleni liczy także na wsparcie sponsorów i darczyńców oraz Unii.

Renowacja byłaby bardzo ważna dla samej Oruni. Zmianom w Parku na pewno towarzyszyłaby akcja promocyjna oraz zainteresowanie mediów trójmiejskich. To bardzo ważne, gdyż często nawet sami mieszkańcy Oruni, nie mówiąc o reszcie gdańszczan, nie wiedzą lub zapominają o klejnocie, jakim jest Park Oruński.

 

Szykują się zmiany w Parku Oruńskim

Szykują się...

Altana

Altana

Brama wjazdowa

Brama wjazdowa

Mapa parku z naniesionymi zmianami

Mapa parku z...

Muszla koncertowa

Muszla...

Plan Parku Oruńskiego z około 1860 zamieszczony w książce Hansa Reichowa

Plan Parku...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

Biedrona077

 

18:58, 01/02/10

Dobre wieści! Park już teraz ma wspaniały klimat (coś w nim jest takiego czarującego). Do wypowiedzi poprzednika ...jak dotąd hołota nie potrafiła uszanować nawet tabliczki... Niestety prawda może nasze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

werka1008

 

15:33, 11/12/09

ale to wszystko z aile ? za 10 lat ? ;/ ze wszystkim im się tak śpieszy tylko objecuja .. ah

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:41, 30/09/09

Zazdroszczę Oruni. My - w okolicach Chełmu/Osiedla Piastów/Pogodnego nie mamy NIC. Czekamy na zagospodarowanie jaru w przedłużeniu ul.Madalińskiego, ale jak na razie plany kurczą się z roku na rok i nic z tego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

sapphire

 

15:09, 21/09/09

Byłoby wspaniale, gdyby te plany się ziściły :) Tylko do tego chyba jakiś stały nadzór policji trzeba uwzględnić, bo jak dotąd hołota nie potrafiła uszanować nawet tabliczki przy Raduńskiej/Nowiny...

zgloś naruszenie
awatar

Yuka29

 

20:22, 18/09/09

Najważniejsze, że coś się rusza wreszcie - nawet jeśli to faza koncepcji! Nawet tego dotąd brakowało Oruni;-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:19, 18/09/09

Wszystko pięknie, ale czy nie będzie otwarty np. tylko godzinach 6-22? Jakoś trzeba będzie tego wszyskiego pilnować...

zgloś naruszenie
awatar

live4ever

 

17:44, 18/09/09

super:) Ciekawe, czy mają go zamiar ogrodzić, jak widać na wizualizacji bramy.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń