Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 24/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Ślady dziejów na Trakcie Św. Wojciecha

MojaOrunia.pl » Historia » ...

 4 dodane: 13:29, 22/09/09

tagi:Trakt Św. Wojciechaulicehistoria

Główna arteria Oruni, którą przemierzamy w codziennym zabieganiu. Ulica tak dobrze nam znana, a jednocześnie niepoznana. Korzystając z uprzejmości Akademii Rzygaczy i publikacji Instytutu Ulicologii postaramy się prześledzić losy dzisiejszego Traktu w XX wieku.

Trakt Św, Wojciecha, Orunia Dolna
Trakt Św, Wojciecha, Orunia Dolna
Fot. p.kluz

Fotografia 1 z 4


Naszą podróż Traktem rozpoczniemy od centrum Gdańska. Tutaj odnajdujemy przylegającą do Targu Siennego ulicę Am Petershagener Tor – “Przy Bramie Peterszawskiej” (najprawdopodobniej dzisiejsza Okopowa), którą przemianowano w 1915 roku na Am Mennonitenkirchhof – “Przy Cmentarzu Mennonitów”. Właśnie z tej ulicy oraz części ulicy Zweites Petershagen – “Druga Peterszawa” (numery domów 1 do 50) stworzono w 1922 roku Südpromenade – “Południową Promenadę”. Nowa, wdzięczna nazwa nie wytrzymała jednak politycznej presji nowej ideologii i już w 1933 znowu zmieniła nazwę. Tym razem nadano jej imię "brunatnego bohatera" Günter-Schaffer-Wall.


Jadąc dalej na południe, ulica przebiegała przez posiadłości biskupów chełmińskich, a swoją nazwę Altschottland – “Stare Szkoty” zawdzięczała osiadłym tutaj szkockim tkaczom i kramarzom. Ulica zaczynała się przy Zaroślaku i kończyła między kościołem św. Ignacego i wylotem ul. Sandomierskiej. Po wojnie, w 1945 Günter-Schaffer-Wall i Altschottland połączono i nazwano Oruńska 1.


Okolica rozciągająca się od dzisiejszego zjazdu na Podmiejską do byłego kina “Kosmos” (dzisiaj stacja paliw Lotos) nazywana była Hopfenbruch (Chmielniki), a przecinająca ją część Traktu – Stadtgebiet – “Teren Miasta” (w sensie "należący do Gdańska"). Dalszy odcinek nosił nazwę Hauptstraße – “Główna” i prowadząc obrzeżem starego centrum Oruni kończył się u wylotu  byłej Schulstraße – “Szkolna” (Gościnna). Od tego miejsca, aż po Lipce ciągnęła ostatnia część dzisiejszego Traktu, Südstraße – “Południowa”.
Politycznym zawirowaniom nie oparła się również dalsza część dzisiejszego Traktu. W 1933 roku połączono ulice Südstraße, Hauptstraße i południowy odcinek Stadtgebiet, między wylotem Wurstmachergase i początkiem Hauptstraße, by uzyskanej tym sposobem okazałej ulicy nadać imię kolejnego "brunatnego bohatera" – Horst-Wessel-Straße. W 1945 roku odcinkowi składającemu się z byłych Stadtgebiet i części Hauptstraße nadano niewyszukaną nazwę  Oruńska 2, natomiast pozostałej części Traktu – Oruńska 3.

Również po wojnie nasza ulica nie oparła się wpływom politycznym i w 1949 r. po połączeniu PPS i PPR w PZPR połączono wszystkie trzy ulice Oruńskie, i cały ten połączony twór nazwano ulicą Jedności Robotniczej. Nazwa ta, znajoma do dzisiaj wielu orunianinom przetrwała do końca okresu PRL. Początek lat 90. XX wieku przyniósł nowe wartości i pomysły na nazwy ulic. Niedalekie położenie Wzgórza Św. Wojciecha i tradycja dawnych traktów prowadzących przez Orunię sprawiły, że dzisiaj do centrum miasta jeździmy Traktem Świętego Wojciecha. Jak długo będziemy cieszyć się aktualną nazwą? Tego nie wiemy. Z pewnością jednak kolejne pokolenia, idee i ideologie odcisną swoje piętno również w nazwie naszej ulicy.

Na koniec, za Instytutem Ulicologii i Akademią Rzygarzy, ciekawostka dla romantyków. Odcinek byłej Hauptstraße, a ściślej biorąc wału Raduni, między mostami u wylotu ul. Dworcowej i Parkiem Oruńskim, do końca wojny zwany był – Kussallee – “Aleją Pocałunków”.

źródło: Akademia Rzygaczy,
http://danzig.at/index.php?id=81,317,0,0,1,0,
za: Danziger Einwohnerbuch 1937/38, T II, S. 309

Wcześniejsze nazwy Traktu Św. Wojciecha:

Am Petershagener Tor do 1915 roku
Am Mennoniten Kirchhof – 1915-1922
Zweite Petershagen do 1922 roku
Südpromenade – 1922-1933
Günter-Schaffer-Wall – 1933-1945
Oruńska 1 – 1945- 1948
Altschottland do 1945 roku
Stadtgebiet do 1945 roku
Oruńska 2 – 1945-1948
Hauptstraße do 1933 roku
Südstraße do 1933 roku
Horst-Wessel-Straße – 1933-1945
Oruńska 3 – 1945-1948
Jedności Robotniczej (od 1949)

Galeria artykułu

Trakt Św, Wojciecha, Orunia Dolna

Trakt Św,...

 Ślady dziejów na Trakcie Św. Wojciecha

Ślady dziejów...

Trakt Św, Wojciecha, Orunia Dolna

Trakt Św,...

Trakt Św, Wojciecha, Orunia Dolna

Trakt Św,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

p.kluz

 

21:41, 22/09/09

Droga Pani Dyrektor, dziękują za uwagę, ma Pani rację. Informacje na temat ulicy Lipowej (rzekomo dzisiejszej Gościnnej) w opracowaniu na temat Traktu pochodzą z Akademii Rzygaczy. W innym miejscu tego samego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:41, 22/09/09

bardzo very ciekawe;-)

zgloś naruszenie
awatar

mariolamałgorzata

 

20:13, 22/09/09

DROGI PRZEMKU,ULICA GOŚCINNA NOSIŁA WCZESNIEJ NAZWĘ SZKOLNA Schulstraße -MARIOLA PALUCH

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń