Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 12/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Deklaracje, niczym PIT-y, są obowiązkowe

 1 dodane: 14:47, 10/05/13

tagi:

Nawet ponad 3 tysiące złotych kary może dostać ten, kto nie złoży „deklaracji śmieciowej” do 31 maja. Urzędnicy tłumaczą nam, skąd taka suma, kto i gdzie powinien składać takie dokumenty, a także odpowiadają na jeszcze kilka innych pytań związanych z nową, wchodzącą w lipcu ustawą śmieciową.

Deklaracje, niczym PIT-y, są obowiązkowe
Deklaracje, niczym PIT-y, są obowiązkowe
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

O nowym prawie pisaliśmy tutaj. Przypomnijmy, już od lipca wszyscy gdańszczanie będą płacić nowe opłaty za wywóz śmieci. Uzależnione one będą od powierzchni naszego mieszkania. Za każdy metr kwadratowy zapłacimy miesięcznie 56 groszy – to pod warunkiem, że będziemy segregować odpady. Jeżeli nie będziemy, opłata wzrośnie: do 72 groszy za metr kwadratowy naszego mieszkania.

Będą kary
Do 31 maja trzeba złożyć tak zwaną deklarację śmieciową. To na jej podstawie naliczana nam będzie opłata śmieciowa. Każdy wypełniający (patrz niżej kto musi składać deklaracje) musi wskazać w niej m.in. czy zamierza segregować odpady, czy też nie. 

Jest to obowiązek, jeżeli tego nie zrobi, czekają go kary. Jak mówią urzędnicy, naprawdę surowe. – Kara może wynieść nawet 3200 złotych. Taka wysokość wynika bezpośrednio z przepisów kodeksu karno-skarbowego – mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

W ramce poniżej artykułu można zobaczyć podstawę prawną takiej kary, o której mówi rzecznik.

Gdzie składać deklarację?
Deklarację można pobrać ze strony czystemiasto.gdansk.pl. - Wypełnioną deklarację trzeba złożyć do 31 maja 2013 roku w Biurze Obsługi Klienta mieszczącym się w siedzibie ZDIZ w Gdańsku przy ulicy Partyzantów 36 (budynek B). Można też wysłać dokument pocztą na ten sam adres – przypominają urzędnicy.

Ale jest jeszcze łatwiejszy sposób. Można złożyć deklarację przez Internet. Nie potrzeba do tego podpisu elektronicznego, jedynie adres mailowy oraz numer telefonu komórkowego osoby składającej deklarację.

- Pod adresem https://czystemiasto.gdansk.pl/chapter_76360.asp można zalogować się do systemu i sprawdzić, jakie przygotować dokumenty oraz jak złożyć deklarację bez wychodzenia z domu – przypominają urzędnicy.

Co ciekawe, zainteresowanie składaniem deklaracji przez Internet było w ostatnich dniach tak duże, że… przeciążył się serwer i system przez kilka godzin był niedostępny. Teraz, jak zapewniają urzędnicy, wszystko wróciło do normy i można składać dokumenty właśnie przez Internet.

Kto tak naprawdę powinien składać deklaracje?
Sami muszą to zrobić właściciele domków jednorodzinnych, czy mieszkań w budynkach, gdzie wspólnota liczy mniej niż 7 lokali.  

A inni mieszkańcy?
- Zgodnie z zapisami Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - za dopełnienie wszystkich formalności związanych ze złożeniem deklaracji śmieciowych w budynkach w których jest więcej niż 7 mieszkań, blokach TBS oraz nieruchomościach komunalnych odpowiedzialne są zarządy spółdzielni mieszkaniowych, wspólnoty, zarządcy nieruchomości – odpowiada Kaczmarek.

I przypomina jeszcze jedną ważną kwestię: - Decyzję za mieszkańca podejmuje zarządca wspólnoty lub zarząd spółdzielni. Wszyscy mieszkańcy w całej wspólnocie lub spółdzielni będą segregować tak samo, nie będzie wyjątków. Decyzję podejmuje zarząd w drodze głosowania, większością głosów. Jeśli mieszkańcy chce segregować, muszą wywrzeć odpowiedni nacisk na zarząd i doprowadzić do tego, żeby zarząd przegłosował wszystko zgodne z ich wolą.

Od najbliższego poniedziałku startują spotkania instruktażowe dla zarządców nieruchomości, przedstawiciel wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Są jeszcze inne pytania
Nasi czytelnicy mają jednak więcej pytań.

Czy miasto w budynkach komunalnych zamierza podstawić śmietniki do segregowania odpadów? Czy mieszkańcy lokali komunalnych muszą wypełniać sami deklaracje? Jeżeli wypełnia właściciel, czyli miasto, to co urzędnicy będą wpisywać w polu „segregacja”?

- Firmy odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości będą wyposażały punkty gromadzenia odpadów w pojemniki o odpowiedniej pojemności na podstawie deklaracji złożonych przez właścicieli nieruchomości – odpowiada nam Agnieszka Kukiełczak, rzecznik Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

- Za najemców zamieszkałych w budynkach komunalnych wielolokalowych (100 % gminnych) deklaracje złoży GZNK SZB. Z założenia przyjmujemy, że wszyscy mieszkańcy są odpowiedzialni i będą segregować odpady komunalne, dlatego w deklaracji wskażemy pozycję „segregacja” – dodaje urzędniczka.
W najbliższym czasie opublikujemy kolejne odpowiedzi urzędników na pytania naszych czytelników. Jeżeli ktoś chciałby jeszcze się czegoś dowiedzieć na temat zasad nowej uchwały śmieciowej, związanych z nią opłat, czy samej segregacji, prosimy o nadsyłanie nam pytań na adres: redakcja@mojaorunia.pl
Lub przedstawienie ich w komentarzach pod niniejszym artykułem.
Katarzyna Kaczmarek, gdański ZDiZ: Podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie złożył w terminie zeznania (deklaracji), popełnia wykroczenie skarbowe, za które grozi grzywna. Wynika to z art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego.
Może być ona wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że spóźnienie może kosztować podatnika od 160,0 zł do 32.000 zł. Przy czym przy ustalaniu wysokości grzywny pod uwagę brana jest sytuacja życiowa sprawcy: warunki majątkowe, stosunki rodzinne, dochody oraz możliwości zarobkowania.
W praktyce takie sprawy kończą się jednak przyjęciem przez podatnika mandatu karnego wystawionego przez pracownika urzędu skarbowego. Na nim natomiast nie może znaleźć się kwota wyższa niż podwójna wysokość minimalnego wynagrodzenia - obecnie 3.200 zł.

Galeria artykułu

Deklaracje, niczym PIT-y, są obowiązkowe

Deklaracje,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

62.61.54.*

15:15, 12/05/13

czemu politycy nie przyjęli projektu społecznego uchwały śmieciowej w Gdańsku?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.223.*

08:22, 11/05/13

do jakich pojemnikow skladany bedzie popiol z piecow weglowych

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

07:32, 11/05/13

Gdzie mogę znaleźć potwierdzenie, że deklaracje muszą składać właściciele mieszkań we wspólnotach liczących mniej niż siedem mieszkań? Przyznam, że po raz pierwszy dowiaduję się o tym.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń