Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 24/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Pirotechniczny Dziki Zachód

 1 dodane: 11:40, 31/12/09

tagi:Sylwesterfajewerkipetardy

Sylwester i Nowy Rok – to jedyne dwa dni, w które do woli można strzelać z materiałów pirotechnicznych. Tak przynajmniej głosi prawo. A jak jest w praktyce?

Pirotechniczny Dziki Zachód
Pirotechniczny Dziki Zachód
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Oruńska strefa wojny
Z relacji jednego z naszych Czytelników wynika, że przez dłuższy już czas Orunia w nocy przypomina swoistą strefę wojny.
„Jest prawie północ, a gimnazjalne... (tu pada niecenzuralne słowo – przyp red.) rzuca bardzo głośne petardy w okolicach Przy Torze i Traktu Św Wojciecha. To się dzieje już od kilku dni” – informuje jeden z Czytelników w emocjonalnym komentarzu, umieszczonym na naszym portalu w połowie grudnia. I pyta: „Czy pseudo-policja zainteresuje się w końcu gamoniami, którzy rzucają petardy w okolicach Głuchej, Rejtana, Przy Torze i Dworcowej?”

Nie ma zgłoszeń, nie ma interwencji
Okazuje się, że policjanci z I Komisariatu nie mają pojęcia o sprawie.
- To nie jest tak, że bagatelizujemy takie zdarzenia, ale nikt nam tego problemu nie zgłaszał. Nie możemy być wszędzie i wiedzieć o wszystkim – odpowiada podinspektor Henryk Jabłoński, zastępca komendanta w Komisariacie na Oruni.
- Jeżeli ktoś by do nas zadzwonił z informacją o tym, że w okolicy rzucane są petardy, oczywiście nie w Sylwestra czy Nowy Rok, to na pewno na miejsce zostałby wysłany radiowóz. A sprawcy zakłócania ciszy nocnej zostaliby ukarani – zapewnia aspirant Adam Orlikowski, asystent ds. prewencji kryminalnej nieletnich i patologi w Komisariacie na Oruni.

Używać nie można!
Używanie materiałów pirotechnicznych w inne dni niż 31.12 i 01.01 jest w Gdańsku zabronione. Reguluje tę kwestię uchwała Rady Miasta Gdańska z dnia 22.01 2004 (nr XIX/587/04).
- Strzelanie dozwolone jest także okolicznościowo, po uzyskaniu zezwolenia prezydenta miasta, tak jak to miało chociażby miejsce w przypadku naszej oruńskiej choinki. Bez pozwolenia, za strzelanie petardami w inne niż wyżej wskazane dni można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych – informuje aspirant Adam Orlikowski.

Zero złapanych osób
To, że w praktyce jest to martwe prawo, pokazują statystyki. Jak informują policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, w kończącym się 2009 roku udało się ukarać za podobne wykroczenie... 0, słownie zero, osób. Czyżby w mieście wszyscy „strzelali” zgodnie z prawem? Nawet stróże prawa przyznają, że tak nie jest. Wskazują na – ich zdaniem – spore przyzwolenie społeczne na tego typu łamanie prawa.
- Ludzie często nie reagują w żaden sposób, traktują strzelanie petardami jako coś naturalnego. Mało kto zgłasza nam takie przypadki – informuje rzecznik KMP w Gdańsku.
Z policyjnych statystyk wynika, że oruniacy nie zgłaszają tego typu przypadków. Czy tak jest w istocie? Może faktycznie, mało kogo to interesuje?

Póki co, przez najbliższe 48 godzin mamy pirotechniczny Dziki Zachód. Później, według prawa, powinno nastąpić zawieszenie broni. I jeśliby wierzyć „zerowym statystykom”, tak rzeczywiście się dzieje. Ale statystyki mają to do siebie...
Nasz czytelnik zgłaszał również, że petardy rzucają gimnazjaliści. Jeżeli tak było w istocie, to mamy tutaj kolejne złamanie prawa - tym razem przez osoby, które sprzedają tego typu materiały pirotechniczne.
Sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobą niepełnoletnim jest zabroniona na podstawie art. 37 ust z dn 22.06.2001 o wykonywanej działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią ,amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Taka sprzedaż zagrożona jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Galeria artykułu

Pirotechniczny Dziki Zachód

Pirotechniczny...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

18:35, 06/01/10

Lubię jak strzelają petardy. Jest dużo huku i ładnych swiatełek . Widowisko na niebie Oruńskim. Czuje sie wtedy jak na disco ładnie , kolorowo i wesoło chociaz raz w roku. A kto nie umie sie obchodzic z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

sapphire

 

19:22, 01/01/10

Niektórzy zamiast narzekać, mogliby coś zrobić - jeśli przeszkadza ci, że ktoś uciążliwie strzela w pobliżu petardami i to w "dni zabronione", to zamiast mielić ozorem sam zgłoś to na policję! A że petardami ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:08, 01/01/10

ludzie jak strzelaja to zglaszajcie- radiowoz nie moze byc zawsze tam gdzie sie cos dzieje-myslicie ze zlodziej ,czy nawet taki strzelajacy bedzie czekal na policje jak jada.ps na goscinnej juz nie ma ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:43, 31/12/09

Całkowicie sie zgadzam!!!!!!!!!!!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:42, 31/12/09

Mam podejrzenie graniczące z pewnością że policjanci mają to po prostu w dupie. Lajf is brutal.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:14, 31/12/09

Wystrzały petard były blisko Komisariatu na Gościnnej, bardzo dziwne ,że tam nikt nie słyszał. Zresztą czemu sie dziwić tam kiedys policjantom ukradli radiowóz. A może panowie śpią? Wszystkiego najlepszego w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:33, 31/12/09

Osobiście zgłaszałam sprawę Straży Miejskiej,odpowiedż brzmiała my przcujemy do 22. 00. A Policja skoro są takie zgłoszenia mogłaby się w tych rejonach częsciej pojawiać, bo jest po co

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń