Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 21/09/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Bezdomni inwalidzi musieli wyprowadzić się z Olszynki

 1 dodane: 16:14, 14/01/10

tagi:schroniskoagapeolszynka

Działające od lipca ub. roku schronisko przy ul. Modrej, przeznaczone dla osób bezdomnych i niepełnosprawnych, musiało na kilka miesięcy przenieść się do lokali zastępczych. Zainicjowana przez sąsiadkę inspekcja Straży Pożarnej wykazała zagrażające życiu naruszenia.

Część przebywających na ul. Modrej trafi na ośrodka ul. Równej
Część przebywających na ul. Modrej trafi na ośrodka ul. Równej
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 1

Przytulisko przeszkadza
Schronisko, które stworzyło Stowarzyszenie Na Rzecz Bezdomnych „Agape”, od początku istnienia podzieliło lokalną społeczność. Przede wszystkim jednak przeszkadzało mieszkającej w sąsiednim domu pani Monice Bernaś, która sprawą zainteresowała lokalne media oraz służby. W dzisiejszym artykule w Gazecie Wyborczej pani Bernaś wylicza problemy, z jakimi na codzień musiała się zmagać: „bliskość budynków, ciągła obserwacja ze strony tych panów, dymiący komin przy moim płocie”.

- Duża część z mężczyzn, którzy korzystali z pomocy ośrodka, to byli więźniowie – mówi Jadwiga Kubik, przewodnicząca Rady Osiedla – ale to też ludzie. Każdy z nich ma swoją historię. Na ogół mieszkańcy naszej dzielnicy nie mają nic przeciwko temu ośrodkowi, więc i Rada Osiedla nie protestowała przeciwko jego funkcjonowaniu.

Zmiany nie mogły czekać
- To wszystko kwestia dobrej woli – tłumaczy Grażyna Sochacka, Centrum Usług Socjalnych „Agape”. - Zmiany można było przeprowadzić w czasie, nie trzeba było doprowadzić do ostateczności, jaką była ewakuacja. Sąsiadce nie chodzi o to, że ten budynek nie jest zalegalizowany, bo i taki argument podnosiła, tylko przeszkadza jej towarzystwo bezdomnych. Dziwne, że nie przeszkadzał jej wcześniej znajdujący się tutaj sklep nocny, czy noclegownia dla robotników, w której dochodziło do libacji.

Nieruchomość przy ul. Modrej została wykupiona przez miasto i wydzierżawiona Stowarzyszeniu Na Rzecz Bezdomnych „Agape”. Znalazło tam schronienie blisko 80 mężczyzn. W schronisku przebywają doraźnie, na czas wyrobienia dowodu, określenia stopnia niepełnosprawności i przypisania do systemu zdrowotnego. Trafiają stąd do Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, Domów Pomocy Społecznej lub hospicjów.

AKTUALIZACJA 15.01.2009, 15:10

Artykuł komentarzem opatrzył autor blogu o Olszynce:

„Dla mnie, niezależnie od tego czy pensjonariusze ośrodka byli uciążliwi dla mieszkańców Modrej czy nie, ważniejsza jest polityka Urzędu Miasta wobec Olszynki.

Po pierwsze, urzędnicy kupując budynek postawiony bez pozwolenia, sankcjonują samowolę budowlaną, będącą plagą dzielnicy. Na terenie przedwojennych ogródków działkowych panuje kompletny chaos architektoniczny. Budynki są obklejone najróżniejszymi przybudówkami, budowanymi bez żadnych planów i z materiałów, które akurat ktoś ma pod ręką. Stwarza to zagrożenie dla mieszkańców i upodobnia niektóre regiony dzielnicy do slamsów.

Po drugie, ośrodek przy Modrej jest kolejnym na terenie Olszynki, do którego trafiają osoby nie przystosowane do życia w społeczeństwie. To nie wpływa dobrze na poczucie bezpieczeństwa w dzielnicy. Na dodatek docierają informacje o planach postawienia na Olszynce kontenerów, do których mają być przeprowadzani lokatorzy komunalni nie płacący czynszu z terenu Dolnego Miasta. Zaczynamy więc mieć poczucie, że miasto faktycznie chce tu urządzić slams.”

Galeria artykułu

Część przebywających na ul. Modrej trafi na ośrodka ul. Równej

Część...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

14:24, 10/02/10

Kontenery, kolejne placówki dla nieprzystosowanych? Tworzycie kolego (koleżanko) s-f. i po co? samowolę i przybudówki nie maisto stawiało

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:18, 10/02/10

Miasto przegrało z jedną pieniaczką!!!!! Wstyd!!!!!!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:53, 15/01/10

Bezdomni też ludzie !!! ja życzę tej "życzliwej " sąsiadce by też będąć schorowana straciła dach nad głową !!!!Może wtedy by odczuła jaką krzywdę wyrządziła tym schorowanym i bezsilnym ludziom i to w dodatku w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Tomala

 

00:33, 15/01/10

Dzięki wielkie ale elementu w okolicach Równej nie brakuje....żenada ze strony miasta

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń