Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 07/12/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Na dyktat się nie godzimy

 7 dodane: 16:43, 05/05/10

tagi:czynszmieszkania komunalneuchwałapodwyżki

Jedni nazywają ich lekceważąco anarchistami, demagogami i ostrzej: chuliganami i warchołami, drudzy uważają ich za jednych z nielicznych obrońców praw lokatorskich w Gdańsku. Kim tak naprawdę są przedstawiciele „Nic o nas bez nas”?

Na dyktat się nie godzimy
Na dyktat się nie godzimy
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 7

Grupa „Nic o nas bez nas” pod koniec zeszłego miesiąca zorganizowała w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” debatę z mieszkańcami Oruni na temat planowanych w przyszłym roku podwyżek czynszów komunalnych. Przyszło około dwudziestu mieszkańców dzielnicy. Po spotkaniu udało nam się z porozmawiać z kilkoma przedstawicielami „Nic o nas bez nas”. Zamierzamy przedstawić również argumenty drugiej strony sporu: miasta. Mamy zamiar przeprowadzić wywiad z wiceprezydentem Maciejem Lisickim. 

O podwyżkach czynszu, lokatorskich długach, alternatywnych źródłach finansowania remontów budynków komunalnych, wykupie mieszkań, kiepskim budżecie, języku późnego Gomułki, ideałach Solidarności, dziennikarskiej rzetelności i miejskim dyktacie opowiadają przedstawiciele organizacji „Nic o nas bez nas”. 

Czy wiecie, jaki jest dług mieszkań komunalnych w Gdańsku?
Mateusz Żuk: Kwotowo ci nie powiem, ale jest to spora suma. Rzeczywiście, są tacy mieszkańcy, którzy mówią: nie będziemy płacić i koniec.

I co z nimi zrobić?
MŻ: Są lokale zastępcze, mieszkania socjalne. I takie osoby powinny tam trafić. Ale z drugiej strony to nie jest takie proste, że wszyscy dłużnicy mieszkań komunalnych nie chcą płacić czynszu na zasadzie „bo nie”. Są i tacy, ich jest bardzo dużo, którym kiedyś raz podwinęła się noga i teraz wpadli w taką swoistą spiralę zadłużenia. A problem jest w tym, że nie mogą zamienić swojego mieszkania na mniejsze. Ale nie chodzi tutaj o przepis, który tego zabrania wymiany na mniejsze lecz o sytuację, w której miasto stworzyło sytuację, że opłaca się budować TBS a nie mieszkania socjalne. W ten sposób dochodzimy do obecnej sytuacji, kiedy samotnej kobiecie mieszkającej we Wrzeszczu na 100 m2 już parokrotnie odmówiono zamiany na mniejsze mieszkanie. Powód: Brak lokali. A przecież ten lokal potrzebny jest komu innemu.

Bartosz Kantorczyk: A miasto mówi mieszkańcom lokali komunalnych, którzy zarabiają najniższą pensję krajową, czyli około 1300 złotych brutto, że tak naprawdę żadna ulga im się nie należy. Dla miasta są to już ludzie bogaci. Ale przecież taka osoba nie dostanie kredytu na zakup mieszkania komercyjnego, nie przysługuje jej też mieszkanie komunalne. To jest sytuacja patowa, a takich ludzi jest w Gdańsku naprawdę nie mało. Gdzie oni mają mieszkać?

Wróćmy jeszcze do długu mieszkańców wobec miasta z tytułu niepłacenia za czynsze. Według miasta wynosi on ponad 120 milionów złotych. Sprzeciwiacie się planowanym przez miasto podwyżkom czynszu. Ale skąd w takim razie znaleźć pieniądze na remonty „komunałek”?
Łukasz Muzioł: No właśnie, miasto przy tej uchwale podnosi argument długu mieszkań komunalnych. Ale moim zdaniem wprowadzenie tych podwyżek wcale go nie zmniejszy. Przeciwnie on dalej będzie rósł. Wejście tej uchwały w życie spowoduje, że ci, którzy obecnie są teraz na krawędzi zadłużenia i ledwo wystarcza im na pokrycie opłat za mieszkanie, już wkrótce wpadną w prawdziwą spiralę długów. I za mieszkanie płacić nie będą. Bo po prostu nie będą mieli z czego. Te podwyżki są drakońskie, a ulgi nie przysługują prawie nikomu.

Ale jak nie podwyżki, to co w zamian? Zostawić tak jak jest? Nie remontować  kamienic?
ŁM: Mam kilka pomysłów. Po pierwsze, większa racjonalizacja wydatków. Nie może być takiego marnotrawstwa jak dzisiaj. Sam znam historię, gdzie za 40 tysięcy złotych naprawia się w kamienicy dach, a półtora roku później przeznacza się ją do rozbiórki. A takich przypadków marnotrawienia publicznych pieniędzy w Gdańsku jest całe mnóstwo. Druga sprawa, to polityka inwestycyjna miasta. Przykład pierwszy z brzegu: Europejskie Centrum Solidarności, które kosztuje 300 milionów, z czego 2/3 płaci z budżetu miasto. A przecież takie pieniądze to 6-letni miejski budżet na remonty wszystkich budynków komunalnych w mieście! Nie mówię już o utrzymywaniu tej instytucji. Obliczono, że rocznie wyniesie ono gdańszczan 6 milionów złotych. Czy nie lepiej spożytkować te pieniądze w inny sposób?

MŻ: Miasto może również  starać się o różnego rodzaju dotacje z ogólnopolskiego budżetu. W ten sposób może pomóc najuboższym, ale tu musi pojawić się dużo dobrej woli, co widać to chociażby na przykładzie ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Możliwości jest mnóstwo. Nie do końca jestem przekonany, czy są one w Gdańsku wykorzystywane.

Miasto argumentuje, że ta uchwała wymusi na wielu osobach wykup ich mieszkania. A to przełoży się na większą odpowiedzialność za swój lokal i, być może, większą dbałość o całą kamienicę i podwórko wokół niej...
BK: Nie jesteśmy przeciwnikami wykupu mieszkań. Ale co z tymi ludźmi, których na to nie stać?

ŁM: Myślę, że 10 procent za wykup mieszkania to za duża kwota. Wystarczy spojrzeć na stan tych budynków. Mieszkania nie są często nawet warte tej sumy, której żąda miasto. Te 10 procent powinno być znacznie obniżone...

MŻ: Lub rozłożone na raty. Kilka lat temu faktycznie mieliśmy taki boom na wykup mieszkań komunalnych. W Gdańsku, bodajże przez trzy lata, wykupywano rocznie około trzech, czterech tysięcy lokali. I bardzo dobrze, że tak się  działo. Ale wiele mieszkań nie można wykupić, bo jest to teren inwestycyjny.

Jesteście za tym, aby w Gdańsku powstawały kolejne lokale komunalne?
MŻ: Miasto nie powinno rozwijać  tylko mieszkalnictwa komunalnego, ale również musi dbać  o lokale socjalne. A w Gdańsku tego się nie robi. Zarabianie pieniędzy nie jest priorytetem.

A co jest? Utrzymywanie takiego stanu, jaki jest teraz? Dotowanie mieszkań?
MŻ: Mieszkanie jest prawem, nie towarem.

ŁM: Znam te argumenty w stylu: po co dotować mieszkania, kto ma za to płacić, et caetera. Ale zastanówmy się, czy większymi kosztami nie są koszty społeczne? Przecież pozbawienie ludzi mieszkań wiąże się z kryminalizacją, z wykluczeniem, z patologizacją, która często przechodzi również na następne pokolenia. A to są również konkretne wydatki dla miasta. Jeśli kogoś wyrzuca się z mieszkania, a wcześniej robi się bardzo mało, aby pozwolić mu wyjść na prostą, to według mnie, nie jest to w porządku. I to również z ekonomicznego punktu widzenia. To się po prostu nie opłaca.

Ale czy to też nie jest tak, że potraficie tylko protestować i krytykować? Ktoś może powiedzieć: pokażcie swoją uchwałę, pokażcie swój konkretny, spisany na papierze projekt poprawy sytuacji mieszkalnictwa komunalnego w Gdańsku. Macie taki dokument w szufladzie?
ŁM: To, że protestujemy przeciwko podwyżkom, nie oznacza oczywiście, że nie dostrzegamy konieczności wprowadzenia zmian w systemie przyznawania mieszkań komunalnych i ich opłacania. Nie mamy jednak gotowego projektu. Nie jesteśmy samorządowcami, nie jesteśmy ekspertami. To jest robota dla opłacanych przez nas wszystkich urzędników. Tu dotykamy zasadniczej kwestii. Miasto powinno wprowadzać takie podwyżki, konsultując je z urbanistami, stowarzyszeniami lokatorów, samymi mieszkańcami. A teraz mamy sytuację, że miasto wyciąga z kapelusza Lisickiego (wiceprezydent Gdańska – przyp. red.) gotową uchwałę i z nikim, w żaden sposób nie dyskutuje na ten temat.

MŻ: My nie wpisujemy się w nurt: siedzieć cicho i robić to, co nam każe urzędnik. Ludzie muszą mieć wpływ na decyzje władzy. Teraz tego nie ma.

Jak chcecie doprowadzić  do tych konsultacji?
ŁM: Chcemy stworzyć silny ruch lokatorski. Ta seria naszych spotkań z mieszkańcami różnych dzielnic Gdańska nie jest organizowana tylko po to, abyśmy mogli opowiadać jedynie o podwyżkach. Mówimy również o potrzebie jednoczenia się ludzi, o tym, że tylko razem jesteśmy w stanie cokolwiek wymusić na władzy.

MŻ: Gdańszczanie muszą  poczuć, że nie żyją w przechowalniach, że są w stanie stworzyć wspólnotę, która może wiele zmienić.

Mówicie o wspólnocie, a tymczasem na Oruni, na której jest około 3 tysięcy mieszkań komunalnych, na Wasze spotkanie przychodzi zaledwie dwadzieścia osób. To Was nie deprymuje? Nie boicie się, że piękna teoria to jedno, a praktyka to zupełnie coś innego?
MŻ: Kilka lat temu na podobne spotkania w Warszawie przychodziło po kilka osób. Ruch lokatorski zaczynał się tam dopiero formować. I teraz prężnie działa w nim już trzysta, czterysta osób. Wspierają siebie nawzajem, blokują eksmisje, piszą petycje do władz, naprawdę wiele od nich zależy.

ŁM: Cóż, teraz promuje się indywidualistyczny sposób na życie. Za socjalizmu ten model wyglądał nieco inaczej. Ale, żeby było jasne, nikt z nas nie postuluje powrotu do PRL.

BK: Zgoda, mentalność ludzi jest często taka, że nie chcą walczyć o swoje sprawy. Ale ona jest pochodną systemu, jaki jest obecnie. Jak taka osoba ma być aktywna, jeżeli ma świadomość, że tak naprawdę nic od niej nie zależy? Głosowanie raz na cztery lata? To fikcja. Ten system nie sprzyja mobilizacji, nie buduje społeczeństwa obywatelskiego.

ŁM: Inspiracją jest dla nas również ruch Solidarności. W tamtych latach przez długi czas też mało kto się spodziewał, że Solidarność będzie w stanie wymusić na władzy takie zmiany.

A więc Wasz ruch to nie tylko protest przeciw podwyżkom? Chcecie zmieniać system?
ŁM: Bomb w piwnicach nie konstruujemy (śmiech).

MŻ: To nie my zmienimy system. Muszą chcieć tego mieszkańcy. A zmiana systemu ma polegać po prostu na lepszej organizacji społeczeństwa i na większej otwartości władzy. Mam nadzieję, że ten protest przeciwko podwyżkom czynszu to pierwszy etap takiej właśnie społecznej rewolucji.

A propos władzy, to ta, przynajmniej w Gdańsku, zarzuca Wam chuligańskie zachowania. O co chodzi w Waszych protestach na radach miasta?
BK: My korzystamy z naszego prawa. Chcemy wyrazić swoje i wielu mieszkańców Gdańska zdanie na temat tej uchwały. Chcemy rzetelnej dyskusji na temat podwyżek. To są niby te chuligańskie zachowania?

ŁM. To, że radni mówią o nas w taki sposób, pokazuje tylko ich butę i arogancję. Obrażają nas zresztą również na sesjach miasta. Swoistym paradoksem jest to, że dawni działacze Solidarności posługują się językiem rodem z czasów późnego Gomułki. Na przykład, radny Borowczak nazywa nas chuliganami i warchołami. Zapytałem go później, czy mu nie wstyd używać wobec opozycji, walczącej o prawa lokatorskie, sformułowań rodem z systemu komunistycznego?

BK: Jeden z kolegów usłyszał od radnego, że jak nie ma co robić, to on może mu dać jakieś  zajęcie u niego w firmie...

ŁM: Ja z kolei usłyszałem, że powinienem pójść najpierw się umyć. Jak urzędnik, który żyje z mojej pensji, może mówić w taki sposób do mnie, czy innego mieszkańca?

MŻ: Nie chcieliśmy i nie chcemy robić rozróby. Ale okazuje się, że dopiero wtedy media interesują się całą sprawą, kiedy jest jakaś „akcja”. Inna sprawa, że piszą o nas w sposób, delikatnie rzecz ujmując, mało profesjonalny. Nie mam szacunku dla takich mediów.

No właśnie, na swoich spotkaniach krytykujecie również media. Nie za dużo pootwieranych na raz frontów?
ŁM: Powiem tak: przy okazji dyskusji na temat podwyżek czynszów główne media w Gdańsku nie wywiązały się ze swojego dziennikarskiego zadania. Co jest szokujące, to fakt, że wielu z dziennikarzy nie zapoznało się nawet z uchwałą, a pisząc o tej kwestii podają oni tylko stronę miasta. Kiedy piszą o nas, to zawsze mamy „anarchistów”, „ludzi powiązanych z taką organizacją, albo z inną”. W ten sposób próbuje się dezawuować nasze argumenty. Bardzo się cieszę, że taka debata zaczyna toczyć się w mediach obywatelskich. Oprócz Was interesuje się tym również portal mmtrojmiasto.pl.

BK: Korporacyjne media nie są niezależne. Zamiast przekazywać informację, mówią  nam, co jest dobre, co jest złe. Są więc opiniotwórcze. Tak nie powinno być.

ŁM: No i jest jeszcze fraternizacja mediów z lokalną władzą. Paweł Rydzyński, dziennikarz „Dziennika Bałtyckiego”, który pisze o naszych protestach, jest w bardzo bliskiej komitywie z Piotrem Spyrą, z dyrektorem biura miejskiej rady w Gdańsku. Nie wiem czy tak powinna wyglądać niezależność dziennikarska. No i jest jeszcze nasza ulubienica, Katarzyna Włodkowska, z „Gazety Wyborczej” (śmiech).

BK: To jest dziennikarka, która relacjonuje sesje rady miasta na żywo. I ona pisząc o naszym proteście, ani razu do nas nie podeszła. Nie spytała „o co wam właściwie chodzi?”. Tak ma wyglądać praca reporterki? To jest ta rzetelna informacja? A przecież opisuje nasze zachowania, nasze osoby. Mnie, na przykład, nazwała „człowiekiem Sierpnia 80”. Skąd ona to wzięła? Pisałem do niej, prosiłem o sprostowanie, kompletna cisza.

Udało Wam się  porozmawiać na temat tej uchwały z przedstawicielami władz?
ŁM: Tak. Najpierw było spotkanie z przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, Bogdanem Oleszkiem. I nie powiedział on nam nic. Powtarzał po prostu słowa prezydenta Lisickiego. Wreszcie sam przyznał, że nie jest w tej sprawie kompetentny. I pomógł zorganizować nam kolejne spotkanie z wiceprezydentem Lisickim, osobą, która tę uchwałę tworzyła.

MŹ: Tam przekonaliśmy się, że Oleszek naprawdę nie ma pojęcia o tej uchwale. Podczas naszego spotkania z wiceprezydentem czytał nasze ulotki i pytał go szeptem: „Podwyżka 500 złotych? Naprawdę aż tyle?”. Przecież to mówi przewodniczący ciała, które tę uchwałę przegłosowywało. I on nie ma pojęcia nad czym głosował. Trudno to nawet komentować.

ŁM: Prezydent Lisicki był bardziej konkretny. Ale już na wstępie zaznaczył nam, że o żadnych ustępstwach ze strony miasta nie może być mowy. Zarzucał nam też niekompetencję, demagogię. Mówił, że jak ktoś mało zarabia i nie stać go na opłatę czynszu, to powinien szukać sobie lepszej pracy.

BK: To spotkanie nic nie dało. Moim zdaniem służyło ono tylko jednemu: pokazać, że miasto rozmawia ze wszystkimi, nawet z atakującymi ich anarchistami. Od początku było pewne, że urzędnicy nie pójdą na żadne ustępstwa.

A Wy widzicie jakąś możliwość kompromisu w sprawie tej uchwały?
MŻ: W Warszawie, gdzie średnia pensja jest wyższa niż w Gdańsku, płaci się mniej za czynsze komunalne. Po wprowadzeniu tej uchwały mieszkaniec Gdańska zapłaci dwa razy więcej niż w stolicy. To chyba coś jest nie tak, prawda? A jeżeli chodzi o kompromis. Zgodzić się można na przykład na podwyżkę rzędu 20 groszy za metr kwadratowy mieszkania. Ale w zamian ludzie musieliby otrzymać gwarancję, że w ich kamienicy przeprowadzi się, dajmy na to, naprawę dachu i że będą mogli sprawdzić, na co tak naprawdę idą ich pieniądze z funduszu remontowego.

ŁM: Na dzień dzisiejszy władza nie chce kompromisu. Panuje dyktat. Partyjni podwładni prezydenta Adamowicza przegłosowali uchwałę i tak ma być i koniec. My się na to nie godzimy.

Dziękuję za rozmowę.


Na dyktat się nie godzimy

Na dyktat się...

Na dyktat się nie godzimy

Na dyktat się...

Na dyktat się nie godzimy

Na dyktat się...

Na dyktat się nie godzimy

Na dyktat się...

Na dyktat się nie godzimy

Na dyktat się...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (68)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

14:24, 08/05/10

ciekawa wizja: są tacy których na kupno mieszkania nie stać i im się bezwzględnie należy. i są tacy których niestety stać, i oni muszą radzić sobie sami. nie uważacie że to idealny sposób żeby promować ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:10, 08/05/10

do gościa z 20:03. póki co ci co mają dług na tysiące złotych śmieją się komornikowi w nos. A poza tym kto ci powiedział że mnie stać na wszystkie opłaty, kredyty, utrzymanie itp? Tyram na dwóch etatach i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:18, 07/05/10

I kto jest agresywny? http://www.youtube.com/watch?v=RMOB63b-7_s&feature=related a tu kilku częsciowy dokumencik http://www.youtube.com/watch?v=zJYvr61fLQk&feature=related

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:08, 07/05/10

Aha, co do rzekomej imprezy na Rozbracie to rzeczywiscie jej nie było, natomiast DELEGACJA PANA KOMOROWSKIEGO ZŁOŻYLA KWIATY NA GROBIE ANNY WALENTYNOWICZ W STANIE UPODLENIA ALKOHOLOWEGO. Do takiego stanu ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:59, 07/05/10

Aha, co do rzekomej imprezy na Rozbracie to rzeczywiscie jej nie było, natomiast DELEGACJA PANA KOMOROWSKIEGO ZŁOŻYLA KWIATY NA GROBIE ANNY WALENTYNOWICZ W STANIE UPODLENIA ALKOHOLOWEGO. Do takiego stanu ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:55, 07/05/10

Nie ma dowodów na to, że to anarchiści podpalili bank. Są jednak dowody na to http://www.youtube.com/watch?v=hkQ4YsRlFxI&feature=player_embedded, że policja stoi za pobiciami imigrantów, dewastacją ośrodków dla ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:56, 07/05/10

Fajnie jest!Pan wiceprezydent Lisicki(przepraszam jeżeli przekręciłam nazwisko)pojechał sobie na wózku inwalidzkim i stwierdził...Zapraszamy Pana wiceprezydenta , aby zobaczył jak się mieszka w mieszkaniach ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:42, 07/05/10

W Grecji tacy anarchiści spalili żywcem troje ludzi w banku. A wozy strażackie i lekarzy obrzucali kamieniami, by nie mogli ich uratować. Tak się kończą takie rewolucje, jakie oni proponują. Pomyślcie o tym.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:07, 07/05/10

CZyli jesli charuje od rana do nocy, tylko na umowe zlecenie, to mam na co zasłużylem, bo nie stac mnie na lekarza. Jesli rok temu stracilem prace (jestem inzynierem), bo zakład został wykupiony przez zachodnia ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:03, 07/05/10

18:49 Bo sa ludzie, których nigdy nie bedzie na to stać, nawet jesli by chcieli. Jesli masz sumienie ich wyrzucic z mieszkania, poasystuj komornikowi podczas eksmisji. Zyczę miłej zabawy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:51, 07/05/10

I nie jestem liberalny. Uważam że każdy powinien mieć dokładnie tyle, na ile sam sobie zapracował własną pracą.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:49, 07/05/10

Skoro jako gdańszczanin jestem właścicielem komunalnych mieszkań to powiedz mi jeden z drugim cwaniaczku, czemu mam płacić kupę kasy na własny kredyt mieszkaniowy, kiedy tam sobie ludzie płacą niziutki czynsz? ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

p.kluz

 

17:09, 07/05/10

Szanowny czytelniku/czko (gość 12.55), dziękuję za uważną lekturę powyższego artykułu. Nie mogę się jednak zgodzić z Pana/i uwagami. Po pierwsze, nie jest to artykuł o uchwale Rady Miasta, lecz wywiad z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:44, 07/05/10

i ciągle gadacie z tą bezmyślną czerwoną hołotą, ech...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:35, 07/05/10

Moze i chroni, ale kiedy tych lokali nie bedzie, co ciekaw jestem jak wladze miasta poradza sobie z masowym wzrostem bezdomnosci.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:33, 07/05/10

Mieszkania nie sa miasta,tylko ludzi, ktorzy placa podatki. Wlascicielem nie jest Adamowicz, Lisicki lub inne takie liberalne ludzie, ale wszyscy mieszkancy Gdanska.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:22, 07/05/10

władza może zabrać nie swoje mieszkania???? heloł! przecież mieszkania komunalne to własność miasta. a w dodatku wcale tak łatwo tej swojej własności nie może nikomu zabrać, bo prawo chroni nawet bumelantów co ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:56, 07/05/10

Tym co laczy ludzi z Gdanska i Chin, to fakt, ze wladza moze zabrac nie swoje mieszkanie i tam zbudowac boisko na Euro lub olimpiade. A ludzie? Ludzie niech laduja na ulicy. Slusznie panowie, ze gonicie tych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:46, 07/05/10

12:55, powiem krótko: nie strasz nie strasz, bo się zesrasz. Lepiej od razu się przyznaj, czy jesteś pracownikiem UM, dziennikarzem na usługach, czy też kumplem rządzącej mafii, który już zaciera łapki na myśl o ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:36, 07/05/10

Ludzie, nie dyskutujcie z czerwonymi! Szkoda nerwów. Na szczęście to margines, jak neofaszyści i inne półgłówki.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:18, 07/05/10

Do gościa poniżej: idź do Pospieszalskiego, tam też tylko dają się wypowiadać ;) Nie odróżniasz informacji od komentarza - gratulacje! :) Gratuluję też prymitywnego streszczenia stanowiska urzędu. Gdyby było ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:44, 07/05/10

do pana z 12:55, 07/05/10 Byłoby by dziennikarstwo rzetelne gdyby autor zganił Grupę „Nic o nas bez nas” jakimś końcowym komentarzem w stylu GW lub DB. Rzetelny dziennikarz właśnie nie myśli za czytających ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:57, 07/05/10

Precz z czerwoną hołotą! Na Kubę i do Chin, gdzie mieszkanie jest prawem, a nie towarem! :-) W ekonomii nie ma darmowych obiadów. Jak się coś buduje, to ktoś za to płaci.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:20, 07/05/10

Zeby odpracowac miesieczny czynsz za mieszkanie 45m2, w ktorym stawka za mert wynosi np 4,5 to trzeba by pracowac poltorej tygodnia, tj ok 7-8 dni. Co najmniej 2razy tyle trzeba by zaplacic pozostale ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:14, 07/05/10

gosciu z 12:55 Grozbami daleko nie zajdziesz. Ciekawe czy odwazysz sie na konfrontacje face2face?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:55, 07/05/10

DO AUTORA WYWIADU: omawiana przez tych Panów uchwała jest dostępna, więc proponuję dobrze się następnym razem zapoznać z jej treścią oraz sytuacją w gospodarce komunalnej miasta i dopiero zabierać za wywiad na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:18, 07/05/10

pięćdziesięcioletnia kobieta, która straciła prace w stoczni może iść do GZNK i powiedzieć, że zamiast płacić czynsz chciałaby go odpracować. i wcale nie musiałaby harować całe dnie, żeby odpracować te kilkaset ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:14, 07/05/10

Otóż to - nawet taki co nic nie umie chciałby dostawać 2000 na rękę. Moja znajoma pracuje w takim centrum aktywizacji bezrobotnych i rozmawia z takimi ludźmi. To częsty scenariusz rozmów: z różnych zasiłków i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:16, 07/05/10

Osoba długotrwale bezrobotna to taka, która była bez pracy przez dłużej niż 24 miesiące, w tym przez 12 ostatnich miesiecy była zarejestrowana w PUP. Wg danych Ministerstwa Pracy, jedynie 30% z nich to ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:03, 07/05/10

Czyli dla Ciebie piedzisiecioletnia kobieta, która straciła rok temu prace w stoczni a w ciagu pieciu lat jej nie znajdzie, będzie dla ciebie tylko pijusem jaboli? Gratuluje logiki.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:24, 06/05/10

ja nie, ale administratorzy komunałek wraz z pomocą społeczną regularnie przeprowadzają wywiad środowiskowy. i dysponują dość szczegółowymi danymi na temat swoich lokatorów. zdziwiłbyś się jak duży odsetek to ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:40, 06/05/10

18:46 Prowadziłes ankiety, że mozesz powiedziec, iż wiekszosc niepłacących bumeluje przy piwku. Jesli tak to pokaz wyniki.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:38, 06/05/10

15;34 wspomniana przez Ciebie impreza nigdy sie nie odbyla. czytaj uważnie artykuły i trzymaj sie tematu lub zamilcz.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:46, 06/05/10

do gościa z 17:14 - większość tych co mają długi w ogóle nie pracuje. mają czas bumelować przy piwku, a popracować - nie? no wybacz! poza tym przepis umożliwia odpracowywanie całej rodzinie: ktoś może popracować ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:43, 06/05/10

gościu z 17:17 - ty te wyliczenia znasz? :) :) :) oświeć nas proszę konkretami :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:58, 06/05/10

Po więcej informacji o podwyżkach zapraszamy na stronę http://niconasbeznas.pl

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:17, 06/05/10

16:59 a znasz wyliczenia dotyczace tej komercyjnej dzialalnosci. Jak nie znasz sprawy to nie komentuj. Poza tym ile miasto oddalo w ogole mieszkan komunalnych. Te ktore oddalo byly dla ludzi przymusowo ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:14, 06/05/10

do 1532. To mam pracowac za pol darmo dla GZNK a przy okazji na swoje utrzymanie? 2 etety zamiast jednego, tylko pensji pol.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:12, 06/05/10

Prowokacja zwiazana z ta impreza to malo powiedziane. A poza tym polscy poliycy ciesza sie jak polscy zolnierze zabijaja dzieci, a jesli ktos o tym pisze to dostaje po lbie, ze osmiela sie wspominac o ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:59, 06/05/10

do gościa z 13.28 - miasta nie stać na pomoc ludziom zarabiającym 3 tys. zł. Program budowy TBSów jest podzielony na część komercyjną (z której spółki się utrzymują i rozwijają) i część niekomercyjną - czyli ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:34, 06/05/10

http://www.mmpoznan.pl/blog/entry/2020/Anarchi%C5%9Bci+z+okazji+katastrofy+robi%C4%85+imprez%C4%99+na+Rozbracie.html Impreza na rozbracie, której "nie było" :) :) :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:32, 06/05/10

do gościa z 13.28. ty nie masz w GZNK zarobić na życie, tylko odpracować dług. ani złotówki do ręki z tego nie dostajesz, bo jakbyś dostał, to znów wydasz na inne rzeczy a nie na czynsz. chodzi o to, żebyś tylko ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:22, 06/05/10

ludzie opamiętajcie się, przypomnijcie sobie jaki jest cel tych spotkań co w tym złego mówić coś innego od tego co podaje nam władza?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:08, 06/05/10

Wynajem mieszkania na rynku do np za 2 pokoje 40 m 2 1300 zlotych. Masz tam kuchnie, lazienke, czasem jakies pomieszczenie gospodarcze, czesc mediow. Sciany sie sypia na lozko. Sufit nie wpada do kubka z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:05, 06/05/10

40 000 to rzeczywiscie nie duzo. Ale z drugiej strony przjedz sie np na wysepke we Wrzeszczu lub na Chlodna. Te budynki wykreslono z listy budynkow do rozbiorki kilka lat temu. To gdzie mieszkam od 15 lat ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:58, 06/05/10

W przeciwienstwie do Adamowicza, Oleszka, Lisickiego, Krupy, Koralewskiego ciezko pracujemy a nie zyjemy na koszt podatnikow udajac dobrych gospodarzy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:58, 06/05/10

ludzie opamiętajcie się, przypomnijcie sobie jaki jest cel tych spotkań co w tym złego mówić coś innego od tego co podaje nam władza?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:58, 06/05/10

Gosciu z 13:42. Jesli stac Ciebie na wynajem lub kupno, pomoz sobie sam. Jesli zas Ciebie nie stac zapytaj radnych-bezradnych, dlaczego musisz czekac pare lat w kolejce.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:55, 06/05/10

Anarchisci pracuja. Ja jestem ksiegowym a wkrotce doradca podatkowy. ;) Kolega informatykiem. Inny uczy na uczelni wyzszej. Nastepny w fabryce lub handlu. Kolezanka jest nauczycielka. Inna prowadzi dzialalnosc ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:45, 06/05/10

Gosciu z 13:02. Rozumiem, ze wolisz praciowcow, faszystow, oszolomow z MW lub Onanizmu Radykalno Narodowego, ktorzy twierdza,ze sa Polakami, ale wyciagaja prawa reke i wspominaja jak to dobrze bylo za wojka ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:42, 06/05/10

Prosiłem i nikt nie odpowiedział na mój apel! To raz jeszcze: Czy ktoś moze mnie zameldować w mieszkaniu komunalnym? Chcę chatę za 10 procent jej wartości! Pomożecie anarchisci?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:35, 06/05/10

Do goscia z 13:05. Pewnie wiesz bo sam zorganizowales taka impreze i chlales po katach. Na rozbracie zadnej takiej imprezy nie bylo. Poza tym dla nas to tez byla strata Anny Walentynowicz. Mialem okazje ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:29, 06/05/10

Prawie jak w reklamie - "...wiele komentarzy, jeden urzędnik - Urząd Miasta Gdańska". Jest natomiast jeden pozytywny aspekt, dowiedzą się co dzieje się na Oruni. Szkoda, że mieszkańcy komunałek nie odzywają się.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:28, 06/05/10

do goscia z 12:22 dlaczgo miasto stac, zeby pomoc ludziom z dochodami 3tysiace na osobe a nie stac na pomoc biedniejszym, zwlaszcza ze te lokale moga kosztowac mniej z uwagi na fakt, iz moga miec nizszy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:05, 06/05/10

Rozbrat to ci, co w dzień katastrofy pod Smoleńskiem zrobili huczną imprezę pod hasłem "nie płaczmy po tych co zginęli, pomyślmy co zrobić z tymi którzy zostali". Faktycznie - tylko popierać i naśladować...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:02, 06/05/10

Zajrzałam na ich stronkę, a tam polecają takie portale jak Lewicowi.pl, rozbrat.pl - wszystko jasne. Czerwony narybek!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:50, 06/05/10

Krytykanci i malkontenci mają niestety zerowe pojęcie o realnych kosztach utrzymania nieruchomości. No ale co się dziwić, skoro większość z nich mentalnie tkwi wciąż w minionej epoce, gdzie wszystko się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:32, 06/05/10

Czy ktoś moze mnie zameldować w mieszkaniu komunalnym? Chcę chatę za 10 procent jej wartości!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:30, 06/05/10

"Sam znam historię, gdzie za 40 tysięcy złotych naprawia się w kamienicy dach, a półtora roku później przeznacza się ją do rozbiórki". Dobre sobie. 40 tys to żaden poważny remont, to ledwie zatykanie dziur. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:28, 06/05/10

ciekawe czym ci anarchiści sie zajmują i z czego żyją? kris

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:27, 06/05/10

Ci chłopcy są dziecinni. Dobrze, że nie mogą o niczym decydować. A gość z 10.45 ma dużo racji. A gość z 12.22 to już w ogóle dobrze prawi.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:22, 06/05/10

Stek bzdur. Zapytany co robić z ludźmi którzy nie płacą czynszu pan Żuk mówi beztrosko "są lokale zastępcze, mieszkania socjalne". Przepraszam - gdzie??? W każdym takim lokalu już ktoś mieszka! Natomiast ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:22, 06/05/10

Racja Adamowicz nie jest nawet lichym gospodarzem,lepiej będzie dla Niego jak zniknie a gość z 10,45 to chyba jakiś Radny z PO.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:59, 06/05/10

Oruniaku, patrzeć na ręce, a robić rozróby i ludziom wodę z mózgu - to co innego. Ale jak popierasz "w całej rozciągłości", to nie będę ci głowy faktami zawracał :-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:56, 06/05/10

Popieram „Nic o nas bez nas” w całej rozciągłości! Fajnie, że ktoś patrzy urzędnikom na ręce. Oni są dla nas a nie my dla nich, jak chcą mieć owce to niech zakładają owczarnie a nie bawią się w politykę i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:47, 06/05/10

A jak ci mówią, byś się umył, to sie umyj, bo nie wyglądasz za świerzo :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:45, 06/05/10

Kilka fajnych rzeczy: 1. Zgodzić się można na przykład na podwyżkę rzędu 20 groszy za metr kwadratowy mieszkania. Ale w zamian ludzie musieliby otrzymać gwarancję, że w ich kamienicy przeprowadzi się, dajmy na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

08:20, 06/05/10

nieźle

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń