Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 09/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mieszkał na Oruni tuż po wojnie. Teraz wydał dwie książki

 1 dodane: 15:43, 07/11/15

tagi:

80-letni Wacław Dobosz-Tempski, który od 1946 roku przez kilkanaście lat mieszkał na Oruni wydał właśnie dwie książki. Jest tomik wierszy, jest i kronika szkolna...

Mieszkał na Oruni tuż po wojnie. Teraz wydał dwie książki
Mieszkał na Oruni tuż po wojnie. Teraz wydał dwie
Fot. Dorota Przybylska

Fotografia 1 z 1

O Wacławie Doboszu-Tempskim pisaliśmy tutaj. A później publikowaliśmy jego kolejne wspomnienia z Oruni - cykl cieszył się sporym powodzeniem.

Teraz 80-latek powraca na łamy naszego portalu, a to za sprawą dwóch książek, które udało mu się niedawno wydać.

Pierwsza z nich nosi tytuł "Wzloty". - Znalazły się tutaj wiersze, które pisałem od lipca 1955 roku do maja 61 roku - w rozmowie z nami mówi nam Dobosz-Tempski.

- Byłem zwykłym chłopakiem, moim pierwszym językiem był właściwie kaszubski, w domu mówiło się po kaszubsku. Mimo wszystko zacząłem pisać te wiersze po polsku. Uważam, że każdy człowiek ma w sobie coś z poety. Nie każdy przelewa to na papier. Mi się udało - dopowiada.

Tomik liczy kilkadziesiąt wierszy i można go nabyć za 20 złotych u samego autora. Wystarczy skontaktować się z nim na adres mailowy: dcd1@poczta.onet.pl.

Druga książka nosi tytuł "Kronika szkolna Państwowego Gimnaz. i Liceum w Gdańsku 1945".

Dobosz-Tempski chodził do tej właśnie szkoły. Prześledził dawną kronikę (cofnął się aż do 1945 roku), wynotował najważniejszego jego zdaniem fragmenty. - Z tej kroniki dobrze widać, co w powojennych latach działo się w Polsce - mówi nasz rozmówca.

W książce znalazły się też wywiady z rodzinami byłych nauczycieli Szkoły. Przeprowadził je Dobosz-Tempski. Również i ta pozycja kosztuje 20 złotych i można ją zakupić bezpośrednio u autora.

Naszemu rozmówcy marzy się, by na Oruni zorganizować jakieś niewielkie spotkanie, na którym mógłby opowiedzieć o swoich książkach, a także o latach, które spędził właśnie w tej dzielnicy.

Galeria artykułu

Mieszkał na Oruni tuż po wojnie. Teraz wydał dwie książki

Mieszkał na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA