Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 30/05/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Fitness z wózkiem – nowoczesne matki w Parku Oruńskim

 4 dodane: 19:11, 12/12/15

tagi:

Smutne, zmęczone, w rozciągniętych dresach, od rana do rana z butelką i pampersem w ręku? Nie! Nowoczesne mamy znalazły sposób na szybszy i przyjemny powrót do formy, a także na nowe przyjaźnie, również z własnym dzieckiem.

 Fitness z wózkiem – nowoczesne matki w Parku Oruńskim
Fitness z wózkiem – nowoczesne matki w Parku
Fot. facebook, Fundacja 'My to mamy'

Fotografia 1 z 4

”Po naszym Parku biegają mamy, z wózkami! Zabawnie to wygląda” – powiadamia nas zaprzyjaźniona mama.

Jak się okazuje, urodzenie dziecka w żaden sposób nie ogranicza kobiety, a po Parku rzeczywiście biegają mamy z wózkami. O co chodzi?

Szczegółowych informacji udzielają naszej redakcji dwie z założycielek Fundacji MyToMamy: - Nie organizujemy biegów – prostuje Joanna Bortkiewicz, dyrektor administracyjny Fundacji.

- Organizujemy spacery, we współpracy z gdańskim MOSIRem. Aktywne spacery zawsze są w parku. Najpierw odbywały się w Parku Reagana, potem, by dotrzeć do większej ilości mam, również w Parku Oruńskim.

Młode mamy mają pomysł

- Pomysł się wziął z tego, że ćwiczyłyśmy razem w ciąży i jak urodziłyśmy dzieciaczki to nam czegoś zabrakło. Pani prezes wpadła na pomysł, dlaczego tego nie kontynuować, ale już z dziećmi? Najpierw pół roku się spotykałyśmy prywatnie, wynajmowałyśmy salkę i zobaczyłyśmy, że to jest potrzebne i dlaczego teraz nie zrobić tego na większą skalę? - opowiada pani Joanna.

- Jest to też taka grupa wsparcia, bo okres po porodzie z nowym dzieciaczkiem, to dla każdego nowy dział w życiu i nie każdy sobie daje z tym super radę. Jest to taka odskocznia - nie dość, że można zadbać o sylwetkę, to przy okazji porozmawiać z innymi mamami o tematach, które dotyczą każdego z nas – dopowiada Dyrektor.

Park Oruński jest przyjazny rodzinom

W statucie Fundacji widnieje zapis: "Promowanie miejsc przyjaznych rodzinom" - czy Park Oruński jest takim miejscem? - Przed rozpoczęciem zajęć szukałyśmy fajnego parku do prowadzenia aktywnego spaceru. W Parku Reagana zajęcia już się odbywały, więc chciałyśmy "ruszyć" inną część miasta, umożliwić innym mamom uczestnictwo w zajęciach. Park Oruński po rewitalizacji dużo zyskał, tym bardziej teraz, jak jest siłownia na świeżym powietrzu oraz plac zabaw. Mamy często po zajęciach zostają w parku, czy to na placu zabaw, czy posiedzieć na kocu, jak jest ciepło – wyjaśnia nam Ewelina Patoleta, wiceprezes fundacji, jedna z instruktorek fitness, aqua aerobiku i nordic walking.

Mamy przybywają z różnych dzielnic

Dopytujemy: ile kobiet zgłasza się z Oruni, Ujeściska, Lipiec? - Nie analizujemy szczegółowo, kto z jakich dzielnic przyjeżdża. Z rozmów z mamami wiemy, że jest to Orunia, Ujeścisko też – wymienia pani Ewelina. - Chełm, Ujeścisko, Zakoniczyn, Morena, ale również Wrzeszcz, czy Zaspa to są dzielnice, z których mamy przyjeżdżają, zapewne nie wymieniłam wszystkich. Niektóre przychodzą, dojeżdżają też komunikacją miejską i oczywiście autami.

- Na początku było zdziwienie i ciekawość, co te mamy robią? Była to jednak ciekawość pozytywna i w większości przypadków ludzie bardzo mile reagowali, uśmiechali się, a szczególnie grupy seniorów siedzących na ławkach - kibicowali nam. Zdarzyło się, że mamy dołączały z biegu, ale częściej zaczepiane przez nas, przychodziły na nasze zajęcia. Żadnych przestróg nie było - z uśmiechem odpowiada instruktorka.

Ojcowie też ćwiczą?

Kolejny punkt programu Fundacji: „wspieranie mężczyzn w roli obecnego i aktywnego ojca" - jak to wygląda w praktyce? - Tatusiowie oczywiście popierają i kibicują, zachęcamy ich, żeby przychodzili na zajęcia, jednak żaden jeszcze aktywnie nie uczestniczył w tych ćwiczeniach. Wiadomo, że częściej na urlopie macierzyńskim są mamy i to one mają większą możliwość uczestniczenia w naszych zajęciach.

- Na organizowane przez nas pikniki z chęcią przychodzą tatusiowie. Jeżeli mają zadanie poćwiczyć z dzieckiem, z uśmiechem je wykonują - kontynuuje p. Ewelina. - Poza tym na nasze kluby rodzica zdarza się, że razem z mamą i dzieckiem przychodzi też tata. Na zajęcia basenowe aqua baby często przychodzi tata z dzieckiem i aktywnie uczestniczy. Tak że nie jest źle, ojcowie starają się być obecnymi w życiu dziecka, chociaż zawsze może być lepiej i nad tym pracujemy.

- Można uzależnić się od aktywności, ale akurat w tym przypadku to dobre uzależnienie – kolejny uśmiech wiceprezes fundacji. - Są mamy, które przychodzą regularnie. Jednak trzeba pamiętać, że mamy wracają do pracy, niektóre mają jeszcze jedno, czy dwójkę dzieci. Dzieci też chorują, szczególnie w tym okresie. Wiadomo - jak jest ciepło - frekwencja jest większa, dlatego też teraz musimy bardziej o nią zabiegać.

Ile to kosztuje?

Jak się dowiadujemy, spacery są bezpłatne, lecz obowiązują zapisy przez internet  http://www.aktywnyspacermosir.evenea.pl/ lub bezpośrednio na miejscu, w trakcie zajęć. Listy obecności wymaga MOSIR. Część zajęć, np. nordic walking, step to koszt 10zł, aqua aerobik od 23 do 28 w zależności czy karnet, czy wejście jednorazowe. Organizatorki podjęły już starania w Urzędzie Miasta o projekty finansujące udział bezpłatny.

Szczegółowa rozpiska na każdy tydzień na FB Fundacji: https://www.facebook.com/Fundacja-My-to-mamy-634578283258004/?__mref=message_bubble

Galeria artykułu

 Fitness z wózkiem – nowoczesne matki w Parku Oruńskim

Fitness z...

 Fitness z wózkiem – nowoczesne matki w Parku Oruńskim

Fitness z...

 Fitness z wózkiem – nowoczesne matki w Parku Oruńskim

Fitness z...

 Fitness z wózkiem – nowoczesne matki w Parku Oruńskim

Fitness z...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA