Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 10/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Trochę chaosu, więcej radnych, wybory niedługo

 9 dodane: 14:02, 11/02/11

tagi:podpisyrada

Już ponad 20 osób wyraziło chęć zasiadania w przyszłej Radzie Osiedla „Orunia, Św.Wojciech, Lipce”. Przyszli radni rozpoczęli zbieranie podpisów pod swoimi kandydaturami. Niektórzy z nich robili to w trakcie wczorajszego spotkania w oruńskim Domu Sąsiedzkim. Dyskusja z zaproszonym gościem, jednym z największych znawców problematyki rad osiedli w Gdańsku, była dla nich mniej istotna.

Trochę chaosu, więcej radnych, wybory niedługo
Trochę chaosu, więcej radnych, wybory niedługo
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 9

We wczorajszym spotkaniu w „Gościnnej Przystani” wzięło udział prawie 30 osób. W dyskusji brał również udział Andrzej Witkiewicz, w ostatniej kadencji przewodniczący Zarządu Rady Osiedla „Strzyża”.

Na początku spotkania raz jeszcze została przypomniana informacja o ostatnim sukcesie grupy inicjatywnej. Jej członkowie złożyli do miasta wniosek o powołanie Rady Osiedla „Orunia, Św. Wojciech, Lipce”. Podpisało się pod nim prawie 1500 osób. Wniosek i podpisy zostały już pozytywnie zweryfikowane przez Miejską Komisję Wyborczą w Gdańsku. Oznacza to, że 8 maja odbędą się wybory do jednostki pomocniczej „Orunia, Św. Wojciech, Lipce”.

Chaos na sali
Już ponad 20 osób wyraziło chęć zasiadania w przyszłej radzie. Wczoraj mogliśmy poznać większość z nich. Każdy z kandydatów powiedział kilka zdań o sobie. Czas rejestracji dla wszystkich kandydatów upływa 8 kwietnia. Po tym terminie zamieścimy na naszym portalu krótkie wywiady z wszystkimi osobami, które będą ubiegać się o mandat radnego.

Na pytania mieszkańców odpowiadał też Andrzej Witkiewicz. Można było się dowiedzieć, jak rady osiedla funkcjonują „od kuchni”. Co są w stanie załatwić dla swojej dzielnicy, a co wychodzi poza zakres ich kompetencji...

Niestety wystąpienia Witkiewicza raz po raz zakłócane były przez osoby, które...zbierały podpisy pod swoimi kandydaturami. Według zapisów uchwały, każda osoba, która chce startować w wyborach do rad osiedli, musi zebrać 50 podpisów mieszkańców. Wielu potencjalnych radnych wpadło więc na pomysł, że przyniosą „listy poparcia” na wczorajsze spotkanie. Wnioski krążyły po całej sali, uzbrojeni w dowody osobiste i długopisy ludzie wędrowali z jednego końca sali na drugi. „Pan już się podpisał? A Pani?” – dało się słyszeć zewsząd. Na sali panował harmider – mówił gość ze Strzyży a wraz z nim kilku innych „zbieraczy”. Wszystko to miało miejsce w trakcie dyskusji o powołaniu rady osiedla. Na szczęście inni zdecydowali się zbierać podpisy już po zakończeniu spotkania.

Pracy sporo, władzy niedużo
Zdaniem Witkiewicza, siłą rad osiedli jest to, że jej członkowie mieszkają na danej dzielnicy i to oni, a nie urzędnicy, wiedzą co jest najlepsze dla ich okolicy. Opowiadał on także o sukcesach swojej jednostki pomocniczej („wywalczenie” placu zabaw, doprowadzenie do zmiany oznakowań dróg, przejść dla pieszych i przystanków tramwajowych, wpływ na miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i miejskie remonty ulic dla dzielnicy). Ale przyznawał:
- Rada osiedla ma głównie uprawnienia opiniotwórcze. Ona nie gwarantuje właściwie żadnej władzy. Ktoś kto więc chce pójść do rady, aby uzyskać jakieś polityczne profity, powinien się zastanowić. Tu chodzi o to, aby służyć ludziom.

Gość ze Strzyży przekonywał zebranych, że praca w radzie potrafi zabierać sporo czasu. Członkowie jednostek pomocniczych jeżdżą na sesje Rady Miasta Gdańska, a także biorą udział w spotkaniach jej komisji. Przygotowują wnioski do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Współpracują z Biurem Rozwoju Gdańska, instytucją odpowiedzialną za przygotowywanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Od nowej kadencji będą też ubiegać się o miejskie granty na drobne remonty i inwestycje.
- Przez ostatnie trzy lata wysłałem ponad 700 oficjalnych pism i dobrze ponad tysiąc maili. Pracy jest naprawdę sporo – opowiadał Witkiewicz.

Były przewodniczący RO „Strzyża” apelował do przyszłych radnych, aby maksymalnie uprościli kontakty z mieszkańcami.
- Biurokracje trzeba ograniczyć do minimum. Nie wolno tworzyć mieszkańcom jakiś absurdalnych wymogów typu: „najpierw musi Pan/i napisać do rady pismo, wtedy się tym zajmiemy” – mówił Witkiewicz.

Co z kampanią wyborczą?
We wczorajszej dyskusji kilka zdań poświęcono też kampanii wyborczej do przyszłej rady osiedla. Witkiewicz przekonywał, aby informacja o wyborach była rozpropagowywana w kościołach podczas mszy, a także przy użyciu klasycznej metody door-to-door. Wskazał również, że warto wybrać się do urzędników i zadbać o to, aby komisje obwodowe były usytuowane w odpowiednich, często uczęszczanych przez mieszkańców miejscach.

Kilku członków grupy inicjatywnej Rady Osiedla „Orunia, Św. Wojciech, Lipce” przygotowało już ulotki, informujące o całej inicjatywie, a także o majowych wyborach.
- Ulotki drukujemy własnym sumptem. Nikt nam za to nie płaci. Jeśli ktoś ma swoją drukarkę i mógłby wydrukować trochę plakatów, byłoby znakomicie. Apelujemy do wszystkich mieszkańców Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec o pomoc w tej kwestii – mówiła Agnieszka Bartków, kandydatka do rady osiedla.

W spotkaniu uczestniczyli też gdańscy radni: Beata Dunajewska (PO) i Dariusz Słodkowski (PO).

W najbliższym czasie zamieścimy listę kandydatów do RO „Orunia, Św.Wojciech, Lipce”, a także krótki wywiad z Andrzejem Witkiewiczem.

Następne spotkanie w sprawie powołania rady osiedla odbędzie się 10 marca o godzinie 19:00 w Domu Sąsiedzkim (Gościnna 14).
Trochę chaosu, więcej radnych, wybory niedługo

Trochę chaosu,...

Trochę chaosu, więcej radnych, wybory niedługo

Trochę chaosu,...

Trochę chaosu, więcej radnych, wybory niedługo

Trochę chaosu,...

Trochę chaosu, więcej radnych, wybory niedługo

Trochę chaosu,...

Trochę chaosu, więcej radnych, wybory niedługo

Trochę chaosu,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

doris

84.10.100.*

22:53, 13/02/11

ma Pan rację. dla większości Orunian każdy z kandydatów jest nieznaną postacią, warto dać się poznać :)zamierzam tak zrobić

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.133.*

17:33, 12/02/11

Taka mała uwaga Podpisy pod swoją kandydaturą warto jednak zbierać nie najłatwiejszą drogą na spotkaniu kandydatów tylko u innych wyborców tak żeby od razu ich zachęcić do swojej osoby. Piotr Lachowski

zgloś naruszenie
awatar

Agnieszka Bartków

89.74.255.*

13:47, 12/02/11

Spotkanie trzeba przyznać było ożywione. Dawno tyle się nie "działo". Panie Łukaszu dziękuję za ten trafny cytat. A Panu Andrzejowi Witkiewiczowi serdecznie dziękujemy za przybycie i za przedstawienie jak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

doris

84.10.100.*

13:09, 12/02/11

szkoda tylko, że nie udało nam się w pełni uszanować czasu gościa pana Witkiewicza. Mam nadzieję, że ten chaos był pojedynczą, małą naszą wpadką.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.75.105.*

22:22, 11/02/11

Będzie dobrze, świat narodził się z chaosu :-) Łukasz Hamadyk

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA