Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 09/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Co nas chroni przed powodzią?

 6 dodane: 15:36, 20/07/12

tagi:

Deszczowy lipiec przywołuje przykre wspomnienia z 2001 roku. Choć od wielkiej powodzi minęło już 11 lat, prace związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym Gdańska trwają nadal. Kluczowe znaczenie ma przebudowa Kanału Raduni. Remont potrwa jeszcze dwa lata. Co obecnie chroni nas przed powodzią?

 Co nas chroni przed powodzią?
Co nas chroni przed powodzią?
Fot. p.kalbarczyk

Fotografia 1 z 6

Kanał Raduni jest przebudowywany w ramach projektu unijnego „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - Miasto Gdańsk”. To ważna inwestycja, zwłaszcza z punktu widzenia bezpieczeństwa dzielnic, takich jak Orunia czy Święty Wojciech, przez teren których Kanał przepływa.

Przypomnijmy, że 11 lat temu, w ciągu zaledwie dwóch godzin, spadło 90 mm deszczu na m2. Średnia ilość opadów w lipcu to około 70 mm/m2. Gwałtowny napływ wód do Kanału spowodował przerwanie wałów i przelanie wody między innymi w rejonie ul. Gościnnej, Małomiejskiej, Niegowskiej i Traktu św. Wojciecha. Zalane zostały dzielnice: Orunia, Święty Wojciech, Lipce oraz Niegowo. Straty miasta oszacowano na 200 mln złotych, setki rodzin straciło dorobek całego życia.
Jak podkreślają urzędnicy, nie ma mowy o całkowitym wyeliminowaniu niebezpieczeństwa powodzi. Ważne, by zmniejszyć ryzyko. Celem przebudowy jest przede wszystkim ochrona przed rozmyciem wałów. Gdyby powtórzyła się sytuacja z 2001 roku, woda przelałaby się, ale nie uszkodziłaby wałów. Kanał jest poszerzany, zwiększa się jego przepustowość.
Jednak przebudowa zostanie ukończona w czerwcu 2014 raku. Co będzie nas chroniło do tego czasu?

Kanał cały czas pełni funkcję odbiornika wód deszczowych. Przykładem mogą być wody Potoku Oruńskiego, które stale wpływają do Kanału i są nim odprowadzane dalej, do Motławy.
Jak wykazały ostatnie ulewy, Kanał zdaje swój egzamin nawet w trakcie prowadzonych robót – zapewnia Ewa Zielińska z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

A roboty nie ustają, bez względu na niesprzyjającą ostatnimi czasy pogodę. Wykonawca inwestycji – Hydrobudowa – może jednak czuć się bezpiecznie. Jak informuje Zielińska, na etapie przygotowania projektu do realizacji wzięto pod uwagę także „czarny scenariusz”. W razie sytuacji podobnej do tej z 2001 roku, istnieje plan ewakuacji ludzi i maszyn z Kanału. – Wykonawca posiada też zabezpieczony system szybkiego reagowania na okoliczność, gdyby sytuacja niebezpieczna wydarzyła się w czasie wolnym od pracy – dodaje.

Zielińska podkreśla również ogromne znaczenie inwestycji z ostatnich lat – zbiorniki retencyjne i zrzuty, powstałe po powodzi, są teraz bardzo przydatne.
Prace związane z przebudową są prowadzone z ograniczeniem przepływu w Kanale – w tym celu wykorzystano tzw. zrzut nr 3 w Świętym Wojciechu, którym odprowadzane są wody z części „pruszczańskiej”.
Jak konkretnie działają wspomniane powyżej zrzuty? Są to rurociągi umożliwiające odprowadzenie dużych ilości wód z Kanału. W przypadku znacznych opadów, Kanał napełnia się – zrzuty zmniejszają ryzyko wylania wody na teren miasta. Po powodzi zrealizowano dwie tego typu inwestycje: zrzut nr 3 w Świętym Wojciechu, odprowadzający wody do Raduni oraz zrzut nr 1 – na wysokości Bastionu św. Gertrudy (w sąsiedztwie zrzutu istniejącego już wcześniej), odprowadzający wody do Opływu Motławy. Dzięki temu możliwość odprowadzenia wód z Kanału wzrosła niemal dwukrotnie – z 23 do 42 m3/s.

Przebudowa Kanału nie zwolniła go zatem z pełnienia funkcji przeciwpowodziowej. Razem z ukończonymi na przestrzeni ostatnich lat inwestycjami (zrzuty, zbiorniki retencyjne) zmniejsza niebezpieczeństwo ponownej tragedii.
 Co nas chroni przed powodzią?

Co nas chroni...

 Co nas chroni przed powodzią?

Co nas chroni...

 Co nas chroni przed powodzią?

Co nas chroni...

 Co nas chroni przed powodzią?

Co nas chroni...

 Co nas chroni przed powodzią?

Co nas chroni...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA