Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Wielka przeprowadzka na Orunię

 3 dodane: 07:36, 11/04/13

tagi:

To już pewne: we wrześniu pierwsi lokatorzy wprowadzą się do budowanych właśnie trzech bloków przy Trakcie św. Wojciecha. W sumie w budynkach TBS-ów zamieszka 137 rodzin. 96 lokali jest już "zaklepanych".

Wielka przeprowadzka na Orunię
Wielka przeprowadzka na Orunię
Fot. Jacek Gulczewski

Fotografia 1 z 3

- Stan pod klucz, wszystko gotowe we wrześniu tego roku – mówi krótko Ewa Batkowska, przedstawiciel miejskiej spółki Towarzystwo Budownictwa Społecznego, kiedy pytam ją o nowe mieszkania na Oruni.

- To będzie chyba pierwsze osiedle w Gdańsku, w którym każde nowe mieszkanie będzie miało od razu doprowadzony światłowód. To oznacza dostęp do szerokopasmowego Internetu – zachwala nową inwestycję Batkowska.

– Oprócz tego monitoring. Trzy nasze budynki na Trakcie św. Wojciecha będą obserwowane przez cztery kamery. Wprawdzie nie będzie to monitoring miejski, ale będzie stosowne urządzenie rejestracyjne. I w razie kłopotów, będzie można odwołać się do takiego nagrania – dodaje przedstawicielka TBS „Motława”.

W jednym z budynków znalazło się również miejsce na niewielki lokal usługowy. Nieco ponad 70-metrowa  przestrzeń zostanie przeznaczona na sklep spożywczy. Jest już firma, która dostała pozwolenie (po stosownym przetargu) na użytkowanie takiego lokalu. Nie będzie to jednak przedstawiciel większej sieci.

Przed zakończeniem inwestycji, a więc przed wrześniem, wykonawca zajmie się również kwestią dojazdu do nowych bloków. Na Trakcie św. Wojciecha (na wysokości zjazdu do Biura Obsługi Mieszkań nr 4) zostanie wykonany lewoskręt. Oprócz tego powstanie utwardzona droga, którą z Traktu św. Wojciecha będziemy mogli dojechać na to mini osiedle.

Od strony pobliskich torów kolejowych nie będzie jednak żadnych ekranów akustycznych. Reprezentanci TBS „Motława” mówią wprost: - Wnioskowaliśmy do PKP o takie rozwiązanie. Ale spotkaliśmy się z odmową ze strony właściciela tego terenu, czyli właśnie PKP.

Mini osiedle przy Trakcie św. Wojciecha (wysokość dawnego numeru 183) będzie miało sporo zieleni, która oprócz funkcji czysto estetycznej, ma też pełnić zadanie „akustyczne”. Czyli wygłuszać hałasy z pobliskiego Traktu i torów kolejowych.

Nie zabraknie również wiat śmietnikowych, co w kontekście nowej ustawy śmieciowej jest nad wyraz istotne dla wielu mieszkańców.

Przypomnijmy, lokali wybudowanych przez TBS-y nie można nabyć na wolnym rynku. Są one przeznaczone dla najemców z gminnej listy oczekujących na mieszkanie. Aby móc ubiegać się o taki lokal należy spełniać określone przez uchwałę Rady Miasta Gdańska wymogi.

Lokatorzy nie płacą całej sumy za swoje mieszkanie – ich kwota partycypacyjna to 30% całej inwestycji. 30 procent „dokłada” gmina, 40 procent pochodzi z kredytu z Banku Krajowego.

Co ważne, lokatorzy z TBS-ów nie są właścicielami swoich mieszkań. Teoretycznie, jak mówi Batkowska, mogą wykupić swoje mieszkania. Ale na takie rozwiązanie musi zgodzić się wspólnik, czyli gmina. – Ale nie słyszałam jeszcze o takim przypadku – mówi przedstawicielka TBS „Motława”.

Mieszkańcy TBS-ów na Trakcie będą płacić 12 zł/m2 czynszu (plus opłaty za prąd i gaz). Jeżeli lokator TBS-ów będzie chciał się przeprowadzić, gmina zwraca mu odpowiednio zrewaloryzowany wkład partycypacyjny.
Ustawienie budynków na Trakcie św. Wojciecha 183 względem siebie będzie przypominać kształt litery U. W jednym z bloków, ułożonym równolegle do Traktu Św. Wojciecha zarezerwowano przestrzeń na lokal usługowy (jego powierzchnia to 71m2). Dwa pozostałe budynki (leżące bliżej torów kolejowych) będą miały kształt litery L. Na ich dziedzińcu zaprojektowano niewielki plac zabaw. Osiedle nie będzie ogrodzone.

W pobliżu bloków powstanie parking na 167 samochodów.

Bloki nie będą miały piwnic, ani wind. Dachy będą płaskie (taki wymóg stawiały warunki zabudowy dla tego terenu), domy - murowane z bloków silikatowych, ocieplone styropianem.

Lokale na parterze będą miały balkony. Do każdego budynku będzie można dostać się za pomocą pochylni – ma to być ułatwienie dla osób niepełnosprawnych.
Mieszkania będą wykończone „pod klucz”. Na podłogach w przedpokoju leżeć będą wykładziny dywanowe, w kuchniach – wykładziny PCV, ściany łazienek pokryte zostaną kafelkami. Każde z mieszkań zostanie wyposażone w prysznic, umywalkę, toaletę i kuchenkę gazową. Przeciętny lokal będzie liczył około 50 metrów kwadratowych, najczęściej będą to dwu lub trzypokojowe mieszkania, choć nie zabraknie też kawalerek.

Galeria artykułu

Wielka przeprowadzka na Orunię

Wielka...

Wielka przeprowadzka na Orunię

Wielka...

Wielka przeprowadzka na Orunię

Wielka...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

84.38.16.*

17:48, 14/01/14

I gdzie te kamery?? Bo do dzisiaj ich niema

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.33.246.*

23:38, 08/09/13

Szkoda ze nie bedą ogrodzone, a te junkersy które tam zostały zamontowane niech se wsadzą w dupe!!! W dobie XXI wieku ciepłą wode można uzyskać z miejskiej magistrali. Niech ich psia mać!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.188.240.*

14:06, 12/04/13

Akurat w tym kontekście moim zdaniem bardziej pasuje słowo "partycypacyjna" niż "udziałowa", mimo iż uchodzą za synonimy. Słowo od "partycypacja" jest dawna stosowane w j. polskim. Można by było ograniczać ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.18.*

16:52, 11/04/13

Hej, partycypacja to uczestnictwo. Po co takie wzbogacanie języka ? Żeby było mądrzej?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.185.136.*

16:47, 11/04/13

SUPER Oby więcej takich inwestycji Miasto winno się rozwijać do wewnątrz a nie do zewnątrz :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA