Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 06/06/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mistrz piekarz to brzmi dumnie

 1 dodane: 12:21, 04/05/13

tagi:

Daria Małecka, orunianka i uczennica jednej ze szkół na Smoleńskiej zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim Turnieju Piekarniczym. Nastolatka, która jak sama przyznaje zaczęła tutaj naukę: „bo miałam blisko”, teraz odkryła w sobie prawdziwą pasję. I chce zostać mistrzem piekarskim. – To prestiż i dobre pieniądze – przekonują nauczyciele.

Daria Małecka, pierwsze miejsce w Poznaniu
Daria Małecka, pierwsze miejsce w Poznaniu
Fot. archiwum szkoły ZSPSiCh

Fotografia 1 z 1

Ciasta, bułki zwykłe, kajzerki, plecionki, chałki, drożdżówki, chleb artystyczny – podczas ogólnopolskiego, szesnastego już turnieju piekarniczego im. Anny Butki stoły aż uginały się od tego typu smakołyków. Przygotowywało je 22 uczniów, czyli najlepsi z najlepszych, adepci sztuki piekarskiej.

Każdy z nich musiał wcześniej „sprzedać” swoje umiejętności  i oczarować jury na konkursach szkolnych, a później na konkursach wojewódzkich. Gdańsk reprezentowały uczennice z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego na Smoleńskiej. Jedna z nich Daria Małecka była najlepsza w konkursie wojewódzkim w Kwidzyniu. A później…

- Kiedy jechałam na ogólnopolski konkurs do Poznania, mama nie do końca wierzyła, że i tam osiągnę taki sukces. Ale ja wiedziałam, że będzie dobrze. Wiedziałam, że jeszcze im pokażę – uśmiecha się Daria, uczennica drugiej, „piekarniczej” klasy w ZSPSiCh na Oruni. 

I pokazała. Daria zdobyła także Poznań. Zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie. – Wszyscy na konkursie robili okrągły chleb, ja trochę poeksperymentowałam. Mój chleb był nieregularny, zrobiłam w nim trochę dziur, wszystko to związałam…- opowiada nastolatka.

Zresztą orunianka, mieszkanka ulicy Nowiny. Jak sama przyznaje, wybrała szkołę na Smoleńskiej, bo: „było blisko”. – Dopiero kiedy w pracowniach szkolnych przygotowywałam się do konkursu, poczułam, że bycie piekarzem to jest to, co chcę w życiu robić – mówi Daria.

Młoda orunianka już trafiła na praktyki do Eugeniusza Lipińskiego, właściciela piekarni we Wrzeszczu. – Chcę być piekarzem, mistrzem, bo mam wysokie cele – nie kryje orunianka.

- To oczywiście prestiż, ale i szansa na godziwy zarobek – przekonuje Barbara Mizerska, dyrektorka ZSPSiCh.

To nie jedyny tak wielki sukces szkoły w ostatnich tygodniach. Niedawno w odbywającym się we Wrocławiu ogólnopolskim konkursie na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik zwyciężyła Jagoda Urbańska, uczennica trzeciej klasy ZSPSiCh.

Galeria artykułu

Daria Małecka, pierwsze miejsce w Poznaniu

Daria Małecka,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

109.243.42.*

20:08, 05/05/13

Wybór trafny dziewczyno :)E.Lipiński ma wyroby piekarnicze świeże nie kruszą się a cukiernicze bajka zamawiam ciasta i torty na każdą okazję

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.209.*

19:06, 05/05/13

szkoda ze nie ma szuty tam dziewczyno były pyszne rogale z lukrem[oczywiscie nadziewane] i gorący chleb -spychany

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.126.211.*

16:52, 05/05/13

Hah :D nigdy Mielnik :P Lipiński i tyle :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.18.*

15:13, 04/05/13

Zmień na Mielnika. Lipiński ma niedobre pieczywo, a wyroby cukiernicze to już w ogóle..

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA