Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 10/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

12 pomników przyrody na trasie

 4 dodane: 12:13, 20/10/13

tagi:

Znaczą tabliczkami kolejne pomniki przyrody na Oruni i przygotowują się do kilku krajoznawczych wycieczek po tej dzielnicy – w ostatnich dniach lokalni społecznicy mają pełne ręce roboty. Do pomocy udało im się pozyskać miejskiego eksperta z Sopotu, mieszkającego, a jakże, na Oruni.

12 pomników przyrody na trasie
12 pomników przyrody na trasie
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 4

- 12 pomników przyrody na Oruni, które odwiedzimy podczas naszych wycieczek: Wierzby na Diamentowej, dęby na Raduńskiej, buk czerwonolistny na Uroczej, dwa buki na ulicy Nowiny i kilka miejsc w Parku Oruńskim – wylicza Paweł Patyk, mieszkaniec ulicy Uroczej, lokalny radny osiedla i szef Oruńskiego Koła Inżynierów(IKO). To właśnie ta ostatnia organizacja organizuje akcję, w której przypomina o oruńskich pomnikach przyrody.

Co ciekawego może być w starych drzewach? Jak przekonują pomysłodawcy całej akcji, liczy się ich wiek (najstarsze mają nawet 300 lat!), przyrodnicze niuanse, a także.. ich liczba. W samym Parku Oruńskim takich pomników jest więcej niż w dużo bardziej rozreklamowanym Parku Oliwskim. Dla przynajmniej niektórych oruniaków jest to powód do dumy.

Pierwsza, otwarta dla wszystkich zainteresowanych wycieczka po oruńskich pomnikach przyrody wystartuje 26 października, przy okazji imprezy „Oruńskie kujemy” (już wkrótce napiszemy więcej na ten temat).

Członkowie IKO cały czas przygotowują się do tej krajoznawczo-historycznej wyprawy. Do projektu udało im się zaangażować Annę Wołoszyn, architekt krajobrazu, pracownika sopockiego Wydziału Dróg i Zieleni, a od czterech lat także mieszkankę Oruni. - Pomysł uważam za kapitalny, bardzo chciałam się w to włączyć – mówi Wołoszyn, która w Sopocie projektuje zieleńce, ostatnio m.in. Park Południowy.

Będę przewodnikiem na wycieczkach po oruńskich pomnikach przyrody. Zależy mi, by ukazać jak wyjątkowym jest Park Oruński, jak wyjątkowy jest tutejszy starodrzew. Postaram się również skupić na pewnych aspektach historycznych, tutaj też jest wiele ciekawego do opowiedzenia – dodaje architekta krajobrazu.

W ostatnią sobotę (19.10) Wołoszyn wspólnie z pomysłodawcami akcji odwiedziła wszystkie punkty przyszłej wycieczki. Jej zdaniem, wierzb na Diamentowej nie wolno obecnie przycinać (o to walczą niektórzy okoliczni mieszkańcy), a wokół dębów na Raduńskiej nie powinno wykonywać się żadnych prac z użyciem ciężkiego sprzętu. Z kolei dwa buki u wejścia do Parku Oruńskiego powinny zostać ogrodzone niewielkim płotkiem, by nie mogły tu parkować samochody. - Trzeba uczulać na takie sprawy, pomniki przyrody powinny być należycie chronione – tłumaczy Wołoszyn.

W ostatnich tygodniach członkowie IKO, radni osiedla, a także inni mieszkańcy oznaczali kolejne pomniki przyrody specjalnymi, dostarczonymi im przez urzędników tabliczkami.
Aby uznać drzewo za pomnik przyrody jego obwód w pierśnicy powinien być większy niż szacunkowe wartości minimalne dla danego gatunku. Dla przykładu, buk zwyczajny więcej niż 300 cm, dąb czerwony (300 cm), jesion (250 cm), grusza (200 cm).

Do pomników przyrody ożywionej należą: pojedyncze krzewy, drzewa i grupy drzew odznaczające się sędziwym wiekiem, wielkością, niezwykłymi kształtami lub innymi cechami, a także zabytkowe aleje drzew. Natomiast do pomników przyrody nieożywionej należą: największe głazy narzutowe, tzw. eratyki oraz interesujące formy powierzchni ziemi np. –źródła, wodospady, jary, skałki, wywierzyska, przełomy rzeczne, jaskinie, odkrywki itp. Źródło: wikipedia

Galeria artykułu

12 pomników przyrody na trasie

12 pomników...

12 pomników przyrody na trasie

12 pomników...

12 pomników przyrody na trasie

12 pomników...

12 pomników przyrody na trasie

12 pomników...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

94.193.129.*

12:28, 24/10/13

Pozyywnie zakreceni...ale fajnie, ja te jestem jednym z nich :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

80.254.148.*

13:54, 22/10/13

Cudze chwalicie, a sami nie znacie co posiadacie. Brawo dla pozytywnie zakręconych :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA