Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rozbierz piec...za pieniądze

 1 dodane: 14:29, 04/02/14

tagi:

Gmina dopłaca mieszkańcom, którzy chcą zmienić ogrzewanie węglowe na tak zwane ogrzewanie ekologiczne. Ale na tym lista się nie kończy. W ostatnich trzech latach na ten "środowiskowy" cel wydano w Gdańsku blisko 2 miliony złotych.

Rozbierz piec...za pieniądze
Rozbierz piec...za pieniądze
Fot. czytelnik MojaOrunia.pl

Fotografia 1 z 1

Oficjalnie chodzi o ochronę środowiska. Przy okazji może też chodzić o ochronę przed innym zatruwaniem. W końcu nikt chyba nie lubi, gdy do mieszkania raz po raz wpadają mu kłęby dymu, bo sąsiad akurat zdecydował się palić w swoim piecu. Śmieciami, oponami, lista jest dłuższa i często zaskakująca.

Nie raz pisaliśmy o tym, że na Oruni takie praktyki nie należą do rzadkości. „Dym” pojawiał się i niestety nadal pojawia na Gościnnej, Żuławskiej, czy Przyjemnej.

Na Oruni są wciąż miejsca, gdzie ludzie opalają swoje mieszkania węglem. Co niektórych kusi, by do pieców wrzucić coś innego (patrz wyżej).

Miasto twierdzi, że piece węglowe są passe, argumentując że ekologia jest szalenie istotna. Od kilku lat urzędnicy  przekonują gdańszczan, by ogrzewanie węglowe zamienili na inne. Magistrat zachęca też do innych, jeszcze nowocześniejszych rozwiązań.

Oprócz słów, są i czyny. Gmina przyznaje dotacje (nawet i w 100 procentach) na zmianę ogrzewania węglowego na elektryczne, gazowe lub na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ale na tym nie koniec. Zwrot kosztów może otrzymać również ten kto zainstalował kolektor słoneczny, czy zlikwidował bezodpływowe zbiorniki i przydomowe oczyszczalnie, podłączając się do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

I kolejny kluczowy, bardziej „niebezpieczny” aspekt – dotacje należą się też osobom, które demontują, przewożą i utylizują odpady, zawierający źle wpływający na zdrowie azbest. Ten ostatni niekiedy kryje się jeszcze na dachach, czy w elewacjach.

- Dotacja przekazywana jest w formie zwrotu udokumentowanych wydatków, związanych z realizacją zadania po jego zakończeniu. Dotacją objęte są wyłącznie wydatki poniesione w roku, w którym został złożony wniosek. Wnioski składać można przez cały rok do wyczerpania środków finansowych zarezerwowanych na rok 2014, jednak nie dłużej niż do 30 listopada 2014 roku. A w tym roku na ten cel Miasto przeznaczyło pół miliona złotych – mówi Anna Dobrowolska, z gdańskiego Biura Prasowego.

O dotacje ubiegać mogą się podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych, w szczególności: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. Dotacja w zależności od realizowanego zadania i podmiotu je realizującego wynosić może nawet 100 lub 50 procent łącznej wartości wydatków.
Szczegółowe informacje nt. wysokości i zasad udzielania dotacji w Regulaminie dostępnym na stronie: http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,1424,24345.html

W latach 2011 - 2013 dotacje celowe Miasta Gdańska dla mieszkańców na zadania związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną wyniosły blisko 2 miliony złotych.

Galeria artykułu

Rozbierz piec...za pieniądze

Rozbierz...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.226.106.*

12:55, 07/02/14

piece węglowe są passe, ponieważ ludzie nie palą w nich węglem, tylko czym się da. Komin na obrazku jak prawie wszyscy wiedza znajduje się na Żuławskiej 100 i jest to dym z palonych opon, parę domów dalej z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.76.*

11:53, 06/02/14

A kiedy zakończy się dymienie z tego komina na fotografii??Staje się to już zmorą okolicznych mieszkańców.Monity do Straży Miejskiej i innych służb nic nie dają-bardzo to zastanawiające!!!!!!! --obserwator

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.191.*

17:40, 05/02/14

no przecież lepiej wrzucić oponkę do pieca i jest ciepło

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

12:26, 05/02/14

Kiedy ludzie żyli dłużej niż teraz? :D

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.69.*

21:36, 04/02/14

Co z tego że dostaniesz dopłate a kto potem będzie rachunki opłacał za gaz? to są kolosalne sumy. Kiedys były tylko takie ogrzewania i jakoś dłużej ludzie żyli niż teraz

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.227.*

19:55, 04/02/14

Bardzo dobra oferta.Nareszcie lokatorzy mieszkań komunalnych doczekają się nowych kolektorów,docieplenia budynków zgodnymi z normą energetyczną oraz nowych systemów grzewczych ekologicznych.Bo miasto jako ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

16:28, 04/02/14

Ekologia ekologią ale kogo na to stać? Mnie nie. Dopłata do kolektorów 60% - co z tego jeśli porównując koszt ogrzania wody użytkowej dla czteroosobowej rodziny używając pieca na ekogorszek do ceny kolektorów ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA