Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 14/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Na Budżecie Obywatelskim ponoć nie oszczędzamy

 1 dodane: 08:35, 21/06/14

tagi:

Kilka miesięcy temu poznaliśmy zwycięskie wnioski w Budżecie Obywatelskim. Jak wygląda ich realizacja? Czy nie ma tutaj żadnych nieprawidłowości?

W sierpniu zeszłego roku prezydent Adamowicz ogłosił start pierwszego BO w Gdańsku
W sierpniu zeszłego roku prezydent Adamowicz ogłosił start pierwszego BO w Gdańsku
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

O wnioskach do Budżetu Obywatelskiego, które zdobyły najwięcej głosów pisaliśmy tutaj.

Przypomnijmy, w okręgu „oruńskim” tylko jeden z pięciu zwycięskich projektów dotyczył Oruni. Z kolei na terenach południowych gros projektów dotyczyło niewielkiego terenu przy Jarze Wilanowskim.

Urzędnicy obiecywali, że zwycięskie projekty zostaną zrealizowane jeszcze w 2014 roku. Sprawdziliśmy, jak ta obietnica wygląda w praktyce. Najpierw jednak zajmiemy się inną kwestią.

Mamy nieoficjalne informacje, że przynajmniej niektóre ze zwycięskich projektów mogą kosztować mniej niż w praktyce. Czy miasto tnie koszty takich projektów do budżetu obywatelskiego? Jeżeli tak, to na czym oszczędza? Czy zmienia wcześniej ustalone warunki? Czy też jest tak, że projekty są realizowane od A do Z, według wytycznych samych gdańszczan?

- Miasto nie tnie kosztów zwycięskich projektów do budżetu obywatelskiego. Kwota projektów przeznaczonych do realizacji przekroczyła nie tylko 9, ale nawet 10 milionów złotych. Zakres rzeczowy projektów realizowany jest w całości lub w przypadku niektórych projektów ustalony jest w porozumieniu z wnioskodawcą. Nie jest zatem prawda że kosztorys wniosków jest przycinany – odpowiada Magdalena Kuczyńska z gdańskiego Biura Prasowego.

Nieoficjalnie urzędnicy tłumaczą jednak, że już na początku było wiadomo, że pierwotna suma danego wniosku jest za wysoka. Czemu urzędnicy nie reagowali na takie "zawyżone" projekty w trakcie ich weryfikacji (przed głosowaniem)?

W ten sposób mniej projektów Budżetu Obywatelskiego miało szansę na realizację, bo przecież gdyby wnioski już podczas głosowania były "tańsze", to nie wygrałoby pięć, czy sześć w danym okręgu, a więcej. Czy może się okazać, że Budżet Obywatelski, który miał wynieść 9 milionów złotych, będzie kosztował kilka milionów mniej? Ile mieszkańcy tak naprawdę "dostali" pieniędzy w Budżecie?

- Ostateczne rozliczenie wszystkich 28 projektów znane będzie po zakończeniu wszystkich procedur przetargowych, co będzie miało miejsce prawdopodobnie jesienią tego roku. Wtedy będziemy mogli mówić o konkretnej - ostatecznej kwocie. Tak jak zapowiadaliśmy - Budżet Obywatelski to kwota 9 milionów złotych – komentuje Kuczyńska.

Czy jednak nie powinno być tak, że po rzeczywistej weryfikacji ceny projektów (po przetargach), jeżeli realizacja wniosków jest tańsza, automatycznie powinny być realizowane kolejne projekty z listy? 

- To sytuacja czysto hipotetyczna. Jeśli jednak ostateczny wynik finansowy Budżetu Obywatelskiego na rok 2014 znany będzie jesienią, a gminę obowiązuje dyscyplina budżetowa - czyli obowiązek przestrzegania procedur przetargowych - jak Pan to sobie wyobraża? Jeśli powstanie oszczędność 5 tysięcy, a następny projekt to np. koszt 200 tys. zł, to jak zagospodarować oszczędność? - zastanawia się przedstawicielka gdańskiego Biura Obywatelskiego.

I dodaje. - Budżet obywatelski to bardzo ważna dla miasta inicjatywa, przykro słyszeć takie insynuacje o dokonywanych manipulacjach.

Jednak wnioskodawcy, z którymi rozmawialiśmy zapewniają, że będą patrzeć tutaj na ręce urzędnikom. I jeżeli okaże się, że projekty nie są realizowane tak jak powinny, na pewno podniosą stosowne larum.

A jak w praktyce wygląda realizacja projektów Budżetu Obywatelskiego na rok 2014?

Okręg „oruński”:

Projekt 8 siłowni na otwartym powietrzu dla mieszkańców: Brzeźna, Nowego Portu, Oruni, Stogów, Krakowca-Górek Zachodnich, Olszynki i Wyspy Sobieszewskiej - W przypadku siłowni dla Krakowca- Górek Zachodnich i Olszynki trwa opracowanie dokumentacji projektowej. Realizacja inwestycji planowana jest na sierpień-wrzesień 2014r.
W przypadku siłowni pod chmurką dla Brzeźna, Nowego Portu, Oruni, Stogów, Wyspy Sobieszewskiej wysłano zapytanie ofertowe na opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację. Oferty zostały otwarte w połowie czerwca.

Okręg „południowy”.
Remont nawierzchni ul. Łódzkiej na odcinku od  ul. Przemyskiej  do ul. Nowa Warszawska – Podpisano umowę z wykonawcą. Termin realizacji 30 sierpnia 2014 roku.

Budowa boiska wielofunkcyjnego na terenach zielonych wąwozu przy zbiorniku wodnym Gdańsk – Madalińskiego - Trwa procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Planowany termin ogłoszenia postępowania na roboty - lipiec 2014.

Rewitalizacja jaru przy ul. Wilanowskiej i Rogalińskiej – Trwa procedura związana z ogłoszeniem postępowania przetargowego.

Powstanie siłowni zewnętrznej na terenie zielonym przy zbiorniku retencyjnym Madalińskiego - Trwa procedura związana z wyborem wykonawcy.

Sporządzenie dokumentacji budowy ścieżki biegowo- rekreacyjnej wraz z oświetleniem wokół zbiorników retencyjnych „Świętokrzyska 1” i „Świętokrzyska 2” w Gdańsku- Łostowicach - Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. Termin opracowania i dostarczenia dokumentacji przypada  na 30.09.2014 r.

Informację na temat innych projektów znajdziesz tutaj.

Od 16 do 30 czerwca można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego na rok 2015. Pomysł na projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Gdańska (zameldowany na pobyt stały lub czasowy), który przed 16 czerwca tego roku ukończy 16 lat i uda mu się zebrać 15 podpisów poparcia dla swojej inicjatywy. Harmonogram: 16-30 czerwca 2014 r. - przyjmowanie wniosków. Możliwość konsultacji wniosku w wydziałach Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednostkach organizacyjnych Miasta

1 lipca 2014 r. – 15 września 2014 r. - weryfikacja formalno-prawna propozycji przez Zespół Konsultacyjny

do 19 września 2014 r. - losowanie numerów projektów na listach Baz Projektów

29 września -12 października 2014 r. głosowanie nad propozycjami

15 października 2014 r. ogłoszenie listy wybranych projektów

Galeria artykułu

W sierpniu zeszłego roku prezydent Adamowicz ogłosił start pierwszego BO w Gdańsku

W sierpniu...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA