Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dróżniczka odsunięta, PKP zwołuje komisję, miasto nie chce niczego oceniać

 1 dodane: 10:55, 05/05/15

tagi:

Ze wstępnych ustaleń PKP wynika, że przyczyną niebezpiecznego zdarzenia, które miało miejsce w ostatnią sobotę na przejeździe kolejowym przy Dworcowej, mógł być błąd dróżniczki. Pracownik został „odsunięty od czynności”, PKP powołało też specjalną komisję. Mamy też komentarz wiceprezydenta Bojanowskiego do całej sytuacji.

Dróżniczka odsunięta, PKP zwołuje komisję, miasto nie chce niczego oceniać
Dróżniczka odsunięta, PKP zwołuje komisję, miasto
Fot. Karolina Woźniak

Fotografia 1 z 1

Otwarte szlabany, wjeżdżające na przejazd kolejowy samochody i... zbliżający się w tym samym czasie pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej – o niebezpiecznej sytuacji przy ulicy Dworcowej pisaliśmy w ostatnią sobotę. Temat podchwyciły także inne media, między innymi TVN 24, trójmiejska Gazeta Wyborcza i Radio Gdańsk.

W sprawie sobotniego zdarzenia poprosiliśmy o oficjalne wyjaśnienia PKP PLK. A także zwróciliśmy się do miasta. Dlaczego akurat do gdańskich urzędników? 

Zdajemy sobie sprawę, że przejazdy kolejowe leżą w gestii PKP PLK, ale naszym zdaniem, chodzi tutaj o bezpieczeństwo gdańszczan, które notorycznie jest zagrożone. Oruniacy twierdzą, że do takich sytuacji jak wyżej opisana dochodzi tutaj częściej. Chcieliśmy wiedzieć, czy miasto jakoś tutaj zareaguje i – mówiąc kolokwialnie - „"naciśnie" na kolejową spółkę, by poprawiła bezpieczeństwo na oruńskim przejeździe.

Zaczynamy od odpowiedzi kolejowej spółki.

- Natychmiast po stwierdzeniu niewłaściwego zachowania, pracownik został odsunięty od czynności. Dróżniczka była trzeźwa, przeszła wszystkie szkolenia, ma ponad dwudziestoletni staż pracy. Posterunek jest wyposażony w dodatkowe urządzenia informujące o przejeżdżających pociągach, podające rzeczywisty podgląd rozkładu jazdy, system Radio-Stop umożliwiający natychmiastowe zatrzymanie pociągu w przypadku zagrożenia oraz dodatkowo po przeciwnej stronie torów zabudowano lustro skupiające podające obraz z torów z kierunku stacji Pruszcz Gdański – mówi Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

- Komisja ustali jaka była przyczyna błędu pracownika. W 2014 roku dodatkowe szkolenia były przeprowadzone dla dyżurnych ruchu. W tym roku takie szkolenia przeszli również dróżnicy. Działania, które podejmujemy w zakresie pracowniczym i technicznym maja zapewnić jak najlepsze warunki do pracy na posterunkach związanych z bezpieczeństwem ruchu pociągów – zapewnia.

Czekamy więc na oficjalne ustalenia wspomnianej komisji.

Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska komentuje całą sprawę następująco: - Kwestię ostatnich wydarzeń pozostawiamy ocenie właściwych służb, czyli policji i PKP.

Jednocześnie podkreśla, że miasto poprawia teraz układ drogowy przez Bramę Nizinną (o tej alternatywie wiceprezydent Bojanowski mówił nam tutaj), by przynajmniej w ten sposób odciążyć oruńskie przejazdy kolejowe. Nie ma co spodziewać się, że na Oruni powstanie szybko wiadukt, na przykład rejonie Podmiejskiej.

- Budowę wiaduktu oceniamy obecnie jako zbyt drogą – nie kryje wiceprezydent Bojanowski.

Sobotnie zdarzenie na oruńskim przejeździe bada teraz prokuratura. Jak dowiedzieliśmy się od gdańskiego rzecznika policji, do prokuratury trafi m.in. nagranie z monitoringu kolejowego.

Oruńscy radni dzielnicowi, też przecież mieszkańcy tej części miasta, apelują do wszystkich, którzy przejeżdżają przez oruńskie tory, by zachowali szczególną ostrożność.

Jak widać, otwarte szlabany nie zawsze gwarantują, że na przejeździe nie znajdzie się nagle pociąg. Warto zwracać uwagę również na sygnalizację, a także warto zatrzymać pojazd tuż przed przejazdem i po prostu się rozejrzeć. Analogiczne zasady obowiązują oczywiście także i pieszych.

Galeria artykułu

Dróżniczka odsunięta, PKP zwołuje komisję, miasto nie chce niczego oceniać

Dróżniczka...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (16)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.27.*

06:26, 09/05/15

18* na nagraniu nie może być widać sygnalizacji świetlnej gdyż kamera nie obejmuje ich... w mojej ocenie kierowca NIE jest tu "winny" tylko PKP PLK.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.71.*

06:18, 09/05/15

drozniczka niewinna zawiodla elektronika juz ktorys raz z kolei odpowiedzialnoss powinien poniesc spec od projektu elektroniki plk zlikwidowac elektrnike przywrocic meczaniczne otwierania przejazdu jak do tej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.8.18.*

21:12, 08/05/15

kierowca zgłaszajacy tez do ukarania jak wjezdzał to czerwone swiatła jeszcze sie paliły wjezdzał pod lekko podnisiony szleban a nie powinien w sądzie zobaczy nagranie .poza tym od strony pruszcza niema zadnych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

153.19.102.*

12:29, 08/05/15

Jeszcze niedawno było pisane, że dróżniczka nie ma możliwości podnosić szlabanów, że podnoszą się automatycznie. A teraz dróżniczka jest winna????? najlepiej znaleźć "kozła ofiarnego.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.200.*

22:36, 07/05/15

Robią nas wszystkich w balona. Jak karetka na sygnale stoi przed szlabanem to dróżniczka niema uprawnień aby umożliwić jej przejazd, bo system jest zautomatyzowany. Teraz okazuje się, że jednak tak nie jest.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.165.*

21:21, 07/05/15

Prezydent P.Adamowicz czeka,aż na Oruni zginie na przejazdach z Jego zaprojektowanymi szlabanami,zginie minimum 21 osób/oczko!/.Wtedy,gdy będzie na zasłużonej emeryturze,znajdzie/może?/pieniądze w tym w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

19:59, 07/05/15

Bardzo proszę o opisywanie takich zdarzeń, wstawianie zdjęć i filmów obrazujących podobne sytuacje na https://www.facebook.com/events/697890586898229/ To bardzo ważne! Z góry dziękuję i pozdrawiam, Karolina ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.189.224.*

12:32, 07/05/15

Błąd dróżniczki? Coś jest chyba nie tak. Wczoraj czekaliśmy przy zamkniętych szlabanach. Pociąg dojeżdżał do przejazdu, dosłownie był przed końcem kurtyn kiedy to szlabany zaczęły się otwierać. Zatrzymały się w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.205.*

10:59, 07/05/15

Material o naszym przejezdzie do obejrzenia na tvwybrzeze.pl

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.56.*

22:56, 06/05/15

Nie bądzcie naiwni. Niczego ani ta ani każda kolejna sytuacja nie zmieni. W taką dzielnicę niczego ani miasto ani tym bardziej społka plk inwestować nie będzie. Od lat a jak dla mnie od zawsze istniał przejazd ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.205.*

19:20, 06/05/15

I bardzo dobrze, im wiecej zgloszen tym moze szybciej do osob decyzyjnych dotrze, ze cos tu jest nie tak. Moze ktos opisalby w komentarzach co wtedy dokladnie sie stalo

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.191.*

14:11, 06/05/15

09.03 zgłoszono na Policję!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

21:31, 05/05/15

Zgłoszono 09.03 i PKP niestwierdziło nieprawidłowości. Dlatego warto zgłaszać do PKP i odrazu na Policję!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.191.*

18:22, 05/05/15

Proszę sprawdzić, co działo się na przejeździe 9 marca o godzinie 13:30!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.172.252.*

13:37, 05/05/15

Brak i słów na podejście Prezydentów Gdańska, ignorancja i spychanie odpowiedzialności za nas Mieszkańców na innych ...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

13:37, 05/05/15

komentarzem fragment poprzedniego artykułu " - Przejechałem szybko na drugą stronę, za mną zrobił to inny samochód. Zatrzymałem się gdzieś na chodniku. Byłem bardzo zdenerwowany. Doskoczyłem do budynku ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA