Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 05/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Pierwsze "obciachy" już są

 5 dodane: 15:30, 17/08/10

tagi:czytelnicyakcjaobciach

Rozwalająca się szopa na Żuławskiej, lokalne absurdy Systemu Miejskiej Informacji, walające się banery pod billboardami, a także osobliwa architektura na Trakcie Św. Wojciecha 52 – czytelnicy MojejOruni przesłali nam pierwsze zdjęcia i komentarze w ramach akcji „Ale obciach!”.

Pierwsze
Pierwsze "obciachy" już są
Fot. yuka29

Fotografia 1 z 5

O akcji „Ale obciach!” pisaliśmy tutaj. W przeciągu trzech tygodni na naszą skrzynkę redakcyjną wpłynęło w tej sprawie od naszych czytelników kilka maili. Były w nich zdjęcia, które obrazowały oruńskie, obciachowe zakątki. Były również Wasze komentarze do całej sytuacji. Nie zabrakło również pytań. Te przesłaliśmy dalej – do urzędników i firm, które za taki, a nie inny stan rzeczy były odpowiedzialne. Pierwsze rezultaty współpracy: „czytelnicy – redakcja – osoby decyzyjne” już są.

Szopa - gust, elegancja i drogowskaz ";p"
Rozpoczynamy od tematu, który zgłosiła nam użytkowniczka naszego portalu - yuka29. W charakterystyczny dla siebie (kto jeszcze nie zna jej bloga, powinien niezwłocznie się z nim zapoznać), ironiczny sposób opisała następujący przypadek:

„Chciałabym zgłosić do konkursu: ‘Ale obciach’ niepowtarzalny element małej architektury jaki niewątpliwie stanowi SZOPA przy ul. Żuławskiej 12.
Zajmuje ona niewielką kubaturę, która jednakowoż w zupełności starcza aby pomieścić w niej opony od roweru typu: Ukraina, a także puste worki na ziemniaki, płyty chodnikowe oraz  śmieci bardziej przeciętne ;p Gustowna zieleń szopy, doskonale wpisuje się w  charakter okolicy. Projekt zakładał układ dwupoziomowy, co miało wpływać na zwiększenie ładowności budynku. Kryte papą zadaszenie do końca stara się bohatersko wywiązać ze swojej roli osłaniania wnętrza , przejmując na siebie zadania nieistniejącej ściany frontowej ;p Szopa jest również reklamą i drogowskazem, dla sąsiadującego z nią zakładu szewskiego!   Nie bądźmy okrutni i pozwólmy szopie odejść godnie! W dobie Zumi i Google Maps, wszyscy trafią do szewca, nawet bez  tego szczególnego znaku rozpoznawczego! ;p”.

Jeden "obciach" mniej
Budynkiem przy Żuławskiej 12 zarządza Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Rzecznikowi tej instytucji przesłaliśmy komentarz naszej czytelniczki. Spytaliśmy również o możliwość wyburzenia „obciachowej” szopy.

Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź:
- Dziękujemy serdecznie za pomoc w porządkowaniu Oruni. Mam nadzieję, że szopka przy ul. Żuławskiej nie zdąży z zgłoszeniem do konkursu (no niestety, yuka29 była pierwsza – przyp. red.). Pragnę poinformować, że rozbiórkę szopy planowaliśmy do końca tygodnia, tj. do 20 sierpnia. W tym czasie udało nam się uporządkować inne komórki czy szopy. Szczególnie niebezpieczną przy ul. Przy Torze 16 (komórka piętrowa), Dworcowa 10, Ptasia 4 i Gościnna 12 – informował nas Tadeusz Piotrowski, rzecznik GZNK.

A godzinę później przesłał on nam jeszcze taką informację:
„Okazuje się, że działamy szybciej niż obiecywaliśmy. Koledzy z BOM-4 sami wykazali się inicjatywą i zlecili rozbiórkę szopy przy ul. Żuławskiej 12. Została ona rozebrana w zeszłym tygodniu. Za to inna z listy będzie rozebrana do końca tego tygodnia.”
Orunia czyli Śródmieście?
Kolejną sprawę zgłosił nam użytkownik „gosc19.52”. Dotyczyła ona tabliczek Systemu Miejskiej Informacji.
„Jak to możliwe, że tak charakterystyczne ulice dla Oruni jak: Dworcowa,
Rejtana czy Sandomierska, według urzędników leżą w Śródmieściu?” – pytał nasz użytkownik.

O to samo zapytaliśmy biuro prasowe Urzędu Miasta w Gdańsku.
- W 2006 roku, kiedy w całym mieście zaczęła się instalacja tabliczek SIM, została podjęta decyzja, aby system ten był jak najbardziej przejrzysty. Stąd padł pomysł, aby tabliczki, w zależności od rejonu, miały inny kolor. Ale problem był taki, że Gdańsk to 26 dzielnic, trudno więc było mówić o 26 kolorach. Zdecydowano się na podział „5-kolorowy” i to chyba nie było najlepsze rozwiązanie. Z tabliczek wynikało np., że Piecki – Migowo leżą w dzielnicy Chełm i Gdańsk Południe, a spora część Oruni to w rzeczywistości Śródmieście. Wprowadziło to sporo chaosu i zamieszania – przyznaje Michał Piotrowski, rzecznik biura prasowego UM w Gdańsku.

Urzędnicy postanowili wycofać się z błędnego podziału. Rozpoczęto poprawianie tabliczek. Kolory wprawdzie pozostały, ale na informatorach pojawiły się nowe nazwy dzielnic. Jak to możliwe więc, że na Oruni zmiany te nie zostały jeszcze wprowadzone?
- Jestem po rozmowie z Mirosławem Kotłowskim (dyrektorem gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni – przyp. red.), który zapewnił mnie, że do końca wakacji wszystkie błędne tabliczki w mieście powinny zostać wymienione – odpowiada Michał Piotrowski.
Przedstawiciele ZDIZ-u proszą również, aby na adres: info@zdiz.gda.pl wysyłać im adresy miejsc, gdzie błędne tabliczki SIM wciąż jeszcze są zainstalowane.

Sprzątanie na raty
Trzecia kwestia dotyczy banerów, które zamiast na bilboardach leżą...pod nimi. Użytkowniczka danusko pisze:
„Około tydzień temu pracownicy firmy AMS zmieniali 'plakaty' na nośnikach reklamowych (billboardach). Celowo lub nie, ale zostawili stare plakaty reklamowe na trawniku przy Trakcie św. Wojciecha, niedaleko ulicy Gościnnej”.

Wspomniana przez naszą użytkowniczkę firma działa w całej Polsce. Zajmuje się ona m.in. obsługą miejskich billboardów. Jak to możliwe, że plakaty zamiast na nośnik reklamowy, trafiają na ziemię?
- Z reguły jest tak, że nasi pracownicy w ciągu dnia montują nowe plakaty w wielu punktach miasta. Jeżdżą jednym autem i nie mają takiej możliwości, aby od razu zabierać wszystkie, stare plakaty. Zostawiają je więc pod billboardem, a w ciągu kilku dni sprząta je kolejna, nasza ekipa, która objeżdża wtedy całe miasto. Na pewno trafi też ona na Trakt Św. Wojciecha i plakaty zostaną uprzątnięte  – zapewniają przedstawiciele gdańskiej filii AMS.

Murarska wolnoamerykanka
I jeszcze jeden „obciach”. Nadesłał nam go wspomniany już gosc19.52. Chodzi o budynek przy ulicy Trakt Św. Wojciecha 52.
„To, częściowo zamurowane wejście po prostu powala na kolana. I te niemal luźne cegłówki na samej górze. Kto (częściowo) zamurował to wejście? Co tam było wcześniej? Czy jest to bezpieczne rozwiązanie?” – zastanawiał się gosc.19.52.

- Budynkiem i bezpośrednimi przyległościami zabudowań Trakt Św. Wojciecha 52 zarządza Firma Andrzej Borowski. Do zarządcy zwracaliśmy się kilkakrotnie z prośbami i interwencjami dotyczącymi stanu nieruchomości. Niestety nasze interwencje pozostają bez echa – liczymy, że nasze wspólne działania zaowocują uporządkowaniem terenu – odpowiada Tadeusz Piotrowski.
Póki co, nie udało nam się skontaktować z firmą Andrzej Borowski. Do sprawy jednak wrócimy.

Dziękujemy za wszystkie nadesłane nam zdjęcia i komentarze. I prosimy o więcej. Ponadto prosimy o wysyłanie swoich uwag, komentarzy, zdjęć i pytań także do odpowiednich instytucji. Jeśli takie zgłoszenia zostaną zignorowane, to będzie dopiero prawdziwy obciach. I o tym na pewno również napiszemy.

Galeria artykułu

Pierwsze "obciachy" już są

Pierwsze...

Pierwsze "obciachy" już są

Pierwsze...

Pierwsze "obciachy" już są

Pierwsze...

Pierwsze "obciachy" już są

Pierwsze...

Pierwsze "obciachy" już są

Pierwsze...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (28)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

23:35, 03/09/10

o! skąd się wziął o! na oruni, o!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:06, 01/09/10

Dlaczego o liściach?:D Ludzie domagają się przecież (poniżej), żeby tym razem było o szczynach z Przy Torze. BTW zastanawiam się właśnie, dlaczego najwięcej emocji na Oruni wywołują ekskrementy?! Psie kupy i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:25, 01/09/10

O! następny artykuł będzie o liściach spadających z drzewa

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:23, 01/09/10

dziennikarstwo wybiórcze, uderzyć się w pierś trzeba, trzeba przejść całą Orunię, a najbardziej domy na Przy torze, jak tam pachnie szczynami, tam pan O! nie chodzi?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:51, 31/08/10

Do pisania człowiek musi uczyć się parę lat więcej niż do sprzątania. Też mogłeś wybrać w swoim czasie :))

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:40, 28/08/10

Olejarczyk napisał arytykuł, a sam za sprzątanie się wziąć nie umie

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:58, 25/08/10

Dla mnie obciachem jest, że w parczku miedzy Gościnną a torami, nie świeci ani jedna lampa. Można mordę rozbić o ten pomnik co go z pompa w zeszłym roku stawiali!

zgloś naruszenie
awatar

madzia02

 

08:47, 24/08/10

i Ci ludzie tak mieszkaja ? SZOOOK !!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:10, 23/08/10

Jaka administracja? Jakie działki? Jakie garaże?

zgloś naruszenie
awatar

Artur

 

16:54, 23/08/10

Może by tak administracja pomyślała o garażach bo z tych działek nic nie będzie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:25, 21/08/10

Chciałbym wiedzieć co będzie z tymi zaniedbanymi działkami na Oruni... sądząc po wyglądzie większości z nich to według mnie nie były one odwiedzane przez właścicieli od pokoleń, a wydaje mi się, że byłoby to ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:59, 20/08/10

Największy obciach na Oruni to że kiedyś kierowniczka admu dziś jest kierowniczką wspólnot, ciekawe czy ten nowy kierownik admu będzie na przykład kierownikiem następnych wspólnot, jak się jest przy żłobie, to ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

01:19, 19/08/10

Dokładnie. Pstrokacizna jak w PGRze

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

22:53, 18/08/10

Mi także niezbyt pasują gryzące kolory. Nie będę jednak dyskutował nad danym wyborem: jak mieszkańcy domu chcieli tak mają :) Z tym że wybierając dany kolor mamy wpływ na większą przestrzeń niż tylko jeden blok ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:20, 18/08/10

Prawda jest taka, że ten otynkowany, kolorowy blok na ul.Żuławskiej wygląda paskudnie. Dobija mnie to, że (jak przeczytałem niżej), kolory wybierali mieszkańcy...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:06, 18/08/10

No właśnie - kolory wybrali mieszkańcy więc inni nie mają tu nic do gadania, że flagę rastafarian coś przypomina. Zapłaciłem za takie kolory i jestem zadowolony - raz jeszcze podkreślam - że blok wygląda jak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:06, 18/08/10

No właśnie - kolory wybrali mieszkańcy więc inni nie mają tu nic do gadania, że flagę rastafarian coś przypomina. Zapłaciłem za takie kolory i jestem zadowolony - raz jeszcze podkreślam - że blok wygląda jak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:47, 18/08/10

Gość 20:33 to jest właśnie ta mentalność... wybieranie mniejszego zła. Jak już się maluje to powinno się malować, by było dobrze a nie "lepiej niż szaro" ale z tego co słyszałem kolory wybrali mieszkańcy :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:01, 18/08/10

Orunia NIGDY nie była częścią Głownego Miasta matoły z UM w Gdańsku. Poza tym w Gdańsku nie ma i nigdy nie było "Śródmieścia", lecz Główne Miasto.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:33, 18/08/10

"21:43, 17/08/10 Nie zapominajmy też o rok temu otynkowanym bloku przy ul. Żuławskiej. Całkiem przypadkowo przybrał on kolory flagi Jamajki. Mam nadzieję, że pozostałe bloki nie zostaną pomalowane w tak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:29, 18/08/10

Pięknie działacie redakcjo! Super! Bo najbardziej obciachowe medium w Trójmieście, czyli MMtrojmiasto, nie robi nic z tą akcją.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:26, 18/08/10

Nooooooooooo Woman No Cry, Nooooooooooo Woman No Cry. I remember when we used to sit In the government yard in Trenchtown... ;p

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:44, 17/08/10

Pardon, chodziło mi o flagę Rastafarian.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

21:43, 17/08/10

Nie zapominajmy też o rok temu otynkowanym bloku przy ul. Żuławskiej. Całkiem przypadkowo przybrał on kolory flagi Jamajki. Mam nadzieję, że pozostałe bloki nie zostaną pomalowane w tak fantasmagoryczne kolory.

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

 

21:17, 17/08/10

Na zdjęciu nie widać, ale jest również suszarnia a wspomniany ekologiczny fotel służy jako kanapa ;]

zgloś naruszenie
awatar

Yuka29

 

20:54, 17/08/10

Ręczniki to część toaletowa "mieszkania" ;p Dalej widać leżącą koszulę a przy niej kartonowe siedzisko, które zdaje się jest jakimś ekologicznym rodzajem fotela;p Mnie się podoba! Może nieco spartańskie warunki, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

18:52, 17/08/10

PS: dwa ręczniki na tym samym zdjęciu też wymiatają ;)

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

18:50, 17/08/10

"Murarska wolnoamerykanka" to zdecydowanie mafijny klasyk :P Podpadniętych mniej lub bardziej kwaterowano w ścianach budynków najwidoczniej ten próbował się wydostać ale siły starczyło tylko na parę cegieł :P

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA